Türkiye'de ulusal güvenlik ve kadınların ulusal güvenliğe yönelik algıları
National security in Turkey and the perception of women about national security
- Tez No: 701940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Güvenlik hem bireyler hem de devletler açısından önemli bir olgudur. Ulusal güvenlik de son zamanlarda ilgi çeken bir konudur ve günümüzde bireyler ulusal güvenlik konusunda bilgi ve farkındalık sahibidir. Bu sebeple, bireylerin ulusal güvenliğe yönelik tehditlerle ilgili algılarının ölçülmesi bir gerekliliktir. Bu tezde, kadınların ulusal güvenliğe ilişkin algılarının belirlenmesi ve bu algının kadınların çeşitli demografik özelliklerine göre farklılaşma durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma düzeyi mikro düzey olup, araştırmanın örneklemini Bursa ilinde yaşayan 490 kadın oluşturmaktadır. Literatürde daha önceden yapılmış olan çalışmalarda ulusal güvenlik konusu daha makro bazlı olarak incelenmiş olup, bu çalışmada ise kadın bireylerin ulusal güvenlik tehditlerine ilişkin algılarının ölçülmesiyle literatüre katkıda bulunulmuştur. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi ankettir. Anket uygulaması yüz yüze ve online şekilde Şubat 2021 ile Nisan 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Bursalı kadınların ulusal güvenlik tehditlerine yönelik algılarını belirlemek için Dinçer (2009) tarafından geliştirilen 40 maddelik, 4 boyuttan oluşan ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin boyutları; modernleşme ve sosyal değişim kaygısı boyutu, adaletsizlik algısı ve hakkaniyet eksikliği boyutu, dine ve laikliğe yönelik tehdit algıları boyutu, etnik çatışma algıları boyutu şeklindedir. Yapılan araştırma sonucunda; kadınların ulusal güvenliğe ilişkin tehdit algılamalarının yüksek düzeyde olduğu, etnik çatışmalara ilişkin meseleleri ve adaletsizlik ile hakkaniyet eksikliği konusundaki problemleri en önemli ve yüksek riskli ulusal güvenlik tehdidi unsurları olarak gördükleri, modernleşme ve sosyal değişime ilişkin kaygıları ile din ve laiklik çatışması konusundaki algılarının ortalama düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların ulusal güvenliğe ilişkin tehdit algılamalarının yaş grubuna, medeni duruma, eğitim durumuna ve mesleğe göre farklılaştığı, fakat çalışma durumuna ve aylık hane halkı (aile) gelir durumuna göre farklılaşmadığı bulguları elde edilmiştir. Son olarak, araştırma bulguları literatürdeki önceki çalışmaların bulgularını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Security is an important phenomenon in terms of both individuals and states. Furthermore, national security is an attractive topic nowadays, and individuals are aware of and have knowledge about national security today. Therefore, measuring individuals' perceptions about national security threats is a necessity. Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the perception of women about national security, and to investigate the differences in this perception according to their various demographical characteristics. The level of the research is micro level, and the research sample consists of 490 women living in Bursa. In the previous studies in literature, the topic of national security was examined in much macro basis; however, this study made contribution into literature via measuring perceptions of woman individuals about national security threats. In the study, quantitative research method was used. Data collection method is survey. The survey was made between February 2021 and April 2021 face-to-face and online. In order to determine the perception of women living in Bursa about national security threats, the scale developed by Dinçer (2009) with 40 items and 4 dimensions, was used. These dimensions are modernization and anxiety for social change, the threat perceptions related to religion and secularism, the perceptions of injustice and lack of justice, and the perceptions of ethnic conflict. As the result of the research, it is found that women in Bursa have high-level of perception about national security threats, they evaluate matters about ethnic conflicts, and problems about injustice and lack of justice as the most important and high-risky national security threats, their perception about modernization and anxiety for social change, and perception about religion and secularism conflict is also in high-level. Moreover, it is found that women's perception about national security threats is significantly different in terms of age group, marital status, education status and occupation, but it is not significantly different according to working status and monthly family income. Lastly, the research findings support the findings of previous studies in the literature.