The vitalness of Somalia's military reform: A key element in geo-economic and geopolitical stability
Somali'nin askeri reformunun canlılığı: Jeo-ekonomik ve jeopolitik istikrarda kilit bir unsur
- Tez No: 701941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
1991'de artan siyasi baskı ve iç çatışmalar, Somali hükümetinin çöküşüne yol açtı. Yönetimin kilit kurumları parçalandı ve kamu hizmetleri artık sağlanamadı. Somali Ulusal Ordusu, çöken kilit kurumlar arasındaydı ve onun yerine, boşluğu doldurmak için çeşitli milisler ortaya çıktı. Bundan böyle yirmi yılı aşkın bir süredir, bu devlet dışı aktörler hem siyasi hem de ekonomik gücün kontrolü için rekabet ederken, El-Şebab gibi diğer radikal örgütler bir İslam devleti kurma hedefiyle ortaya çıktı. Bu istikrarsızlık, nüfusların yerinden edilmesine, hem yerel hem de bölgesel düzeyde güvensizliğe yol açtı. Bu tez, Somali'nin çöküşünün orduyu nasıl etkilediğini ve geçiş döneminde kalkınmanın, orduda reform yapmanın neden Somali'nin geleceği ve jeopolitik ve ekonomik istikrar için hayati olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, teorik çerçeve olarak devlet inşasında realizmi benimsemekte ve güvenlik reformlarının kavramsal çerçeveleri içinde askeri reformların gerekliliğini tartışmaktadır. Tez, özellikle, Afrika Boynuzu ve daha geniş Doğu Afrika bölgesi jeopolitik ve ekonomik istikrar yaşayacaksa, o zaman Somali Ulusal Ordusu'nun Somali'deki iç istikrarsızlığı çözme kapasitesini güçlendirmek için kilit reformlar yapması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu istikrarsızlık, terör, korsanlık ve bölge devletleri arasındaki ikili gerilimler gibi tehditler sonucunda jeopolitik ve ekonomik sorunlara neden olmuştur. Çalışma, askeri alanda kurumsal kapasite oluşturma, güvenlik yardımının koordinasyonu ve ordu üzerinde sivil gözetim kurulması gibi reformların, Somali Ulusal Ordusunun kapasitesini canlandırmak ve bununla birlikte bölgesel istikrarı geri kazanmak için kritik öneme sahip olduğunu öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
In 1991 growing political pressure and infighting led to the collapse of the Somalia government. Key institutions of governance disintegrated, and public services could no longer be provided. The Somali National Army was amongst the key institutions that collapsed and, in its place, warlords and clan militias emerged to fill the gap. Henceforth for over two decades, these non-state actors competed over control of both political and economic power while other radical organizations such as Al-Shahab emerged with an objective to establish an Islamic state. This instability thus led to displacement of populations, insecurity both at the domestic and regional level. This thesis seeks to examine how the collapse of Somali impacted the military and why moving forward in the transitional period, reforming the military is vital to the future of Somalia and geopolitical and economic stability. The thesis adopts state building and realism as it theoretical frameworks and argues for the need of military reforms within the conceptual frameworks of security reforms. Specifically, the thesis reiterates that if the Horn of Africa and the greater Eastern Africa region is to experience geopolitical and economic stability, then the Somali National Army should undertake key reforms in order to reinforce its capacity to resolve domestic instability in Somalia. This instability has been the causal factor in geopolitical and economic problems as a result of threats such as terrorism, piracy, and bilateral tensions between regional states. The study suggests that reforms in the military such institutional capacity building, coordination of security assistance, and establishing civilian oversight over military is critical in reviving the capacity of SNA and with it, the first step towards restoring regional stability.