Atık gıda geri kazanım sürecine sistematik bir yaklaşım: Örnek bir sistem modeli ve bir firmada uygulaması
A systematic approach to the recycling process of waste foods: A sample system model and its application in a firm
- Tez No: 701947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAB ONURSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gıda israfı ve kaybı konuları, Türkiye'nin ve dünyanın gündeminde önemli bir yere sahiptir. İsraf edilen gıdaların yaratmış olduğu etkileri; sosyal, finansal ve çevresel yan etkileri ve toplumlar üzerinde hem maddi ve hem de manevi yan etkileri ciddi boyutlara ulaşmıştır. Her geçen gün artan nüfusun en temel ihtiyacı olan gıdanın karşılanabilmesi için gıda üretimi yapılmaktadır. İnsan tüketimi için her yıl üretilen 4 milyar ton gıdanın, insan tüketimiyle sonuçlanmaması halinde 1.3 tonu çöpe gitmektedir. Gıda israfının önlenmesi için kaynağında azaltılması gerekmektedir. Gıda israfının kaynağında azaltılabilmesi için yeterli çalışmalar ve projeler henüz hayata geçirilememiştir. Ülkeler kaynağında azaltım sürecini hayata geçirene kadar gıdaların israf olması yerine farklı kanallarda değerlendirilmesi için aksiyonlarını almalıdır. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmekle sorumludur. Çalışmada, gıda konusuyla ilgili bazı terimlerin açıklamalarına, israfın ölçümlenmesi, israfın hangi aşamalarda olduğuna, israfın önlenmesi için sunulan çözüm ve önerilere, uygulamalara, israf raporlarına ve gıda bankacılığı örneklerine yer verilmiştir ve israfın önlenebilmesi için bir model geliştirilerek sunulmuş, bir firmada da geliştirilen model uygulanarak sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food waste and loss issues have an important place on the agenda of Turkey and the world.The effects of wasted food; It has social, financial and environmental side effects and the side effects have both material and moral effects on societies. Food production is carried out in order to meet the most basic need of the growing population. Of the 4 billion tons of food produced each year for human consumption, 1.3 tons go to waste if it does not result in human consumption. It should be reduced at source to avoid food waste. Studies and projects to reduce food waste have not been implemented yet. Until the countries implement the reduction process at the source, they should take actions so that the food is evaluated in different channels instead of wasting it. Everyone is responsible for fulfilling their duties in order to leave a more livable world to future generations. In the study, the explanations of some terms related to food, the measurement of waste, the stages of waste, the solutions and suggestions offered to prevent waste, practices, waste reports and examples of food banking are included.