Bazı izotiazolinon bileşiklerinin uygulandığı Pisum sativum L.'de sıvı vermikompostun iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of the healing effects of liquid vermicompost in Pisum sativum L. which was appli̇ed with some isothiazinone compounds
- Tez No: 701968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKSOY, DR. BURCU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metilizotiazolinon (MIT) ve metilkloroizotiazolinon (CMIT) bileşikleri, deterjanlar, kişisel bakım ürünleri, kağıt üretimi, su arıtımı gibi birçok alanda koruyucu olarak kullanılmakta olan antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahip biyositlerdir. Bu çalışmanın birinci aşamasında, MIT ve CMIT/MIT karışımının (Kathon CG) hayvanlar için önemli bir besin kaynağı olan, protein, karbonhidrat, lif içeriği bakımından yüksek Pisum sativum var. arvence (yem bezelyesi) üzerindeki sitotoksik ve biyokimyasal etkileri incelendi. İkinci aşamada sıvı vermikompostun (solucan gübresi) uygulama gruplarındaki iyileştirici etkisi tespit edildi. Bu amaçla öncelikle kök uzunluğunu yarıya indiren etki konsantrasyon (EC50) değerleri belirlendi. MIT konsantrasyonu uygulanan P. sativum var. arvence'de 48. saatin sonucunda EC50 değeri MIT için 0,8 g/L, Kathon CG için ise 3mL/L olarak belirlendi. Uygulamadan 48 saat sonra mitotik aktivite incelendi. 48 ve 72 saatlerin sonunda total protein içeriği, malondialdehit, hidrojen peroksit ve süperoksit dismutaz enzimi tayinleri yapıldı. Sonuç olarak, MIT ve Kathon CG'nin mitotik aktiviteyi azalttığı, özellikle yüksek konsantrasyonlarda çekirdekte piknoz ve kromatin granülasyonu ile hayalet hücreye neden olduğu tespit edildi. İzotiazolinon bileşiklerinin yem bezelyesi tohumlarına uygulandıktan 48 ve 72 saatleri sonunda total protein, malondialdehit ve hidrojen peroksit içeriğini arttırtığı belirlendi. İzotiazolinon bileşikleri SV ile birlikte uygulandığında, mitotik indeksi arttırdığı, çekirdekte oluşan anormallikleri azalttığı ve SOD enzim miktarını hem 48 hem de 72 saatleri sonunda arttırdığı tespit edildi. Vermikompost kullanımı, uygulanan biyositlerin yem bezelyesi üzerinde gösterdiği sitotoksik ve biyokimyasal parametrelerde olumsuz etkileri indirgeyerek iyileştirici etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Methylisothiazolinone (MIT) and methylchloroisothiazolinone (CMIT) compounds are biocides with antifungal and antibacterial properties that are used in many areas such as detergents, personal care products, paper production and water treatment. In the first phase of this study, the cytotoxic and biochemical effects of the MIT and CMIT / MIT mix on Pisum sativum var. arvence (field peas), which is a high protein, carbohydrate and fiber content and is an important food source for animals were investigated. In the second stage, the healing effect of liquid vermicompost (worm compost) in the application groups was determined. For this purpose, first of all, the effective concentration (EC50) values that halved the root length were determined. The EC50 value for MIT was 0.8 g/L and it was 3mL/L for CMIT / MIT mix in P. sativum var. arvence after 48 hour treatment. At the end of 48th and 72nd hours after the application, total protein content, lipid peroxidation, hydrogen peroxide and superoxide dismutase enzyme were determined. As a result, it was determined that MIT and Kathon CG decreased mitotic activity and caused ghost cells, and pycnosis, and chromatin granulation in the nucleus, especially at high concentrations. It was determined that isothiazolinone compounds increased the content of total protein, malondialdehyde, and hydrogen peroxide at the end of 48 and 72 hours after application to field pea seeds. It was determined that when isothiazolinone compounds were applied together with SV, it increased the mitotic index, decreased the abnormalities in the nucleus, and increased the amount of SOD enzyme at the end of both 48 and 72 hours. It was determined that the use of vermicompost had a healing effect by reducing the negative effects of the applied biocides on the cytotoxic and biochemical parameters of the field pea.