Transformation of indoor-outdoor spaces in traditional Persian housing: Tehran case
Geleneksel İran konutlarında iç-dış mekanların dönüşümü: Tahran örneği
  1. Tez No: 701988
  2. Yazar: PARASTOO CHERAGHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ESEN SOYGENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarih boyunca, farklı kültürlerdeki konut-ev kavramsal olarak, hoş ortamı olan bir mekan olarak tanımlanmıştır. Ev aidiyet ve mahremiyet duygusunu sağlayabildiği için iletişimsel ve psikolojik ihtiyaçları karşılama imkanı olan bir yer olarak biliniyor. Doğayla bağlantılı olmak ve evin özel açık alanlarında duyusal deneyimler yaşamak, evde sağlıklı bir çevre potansiyeli yaratabilir. Tez içinde avlu, balkon gibi dış mekanlar, iç-dış mekan olarak anılacaktır. İç-dış mekana sahip olan bir ev, doğanın iç-dış mekana dahil olmasından yararlanarak sağlıklı bir ortam sağlayabilir. Evin iç-dış mekanındaki özellikler, mahremiyet, konfor ve kültür gibi farklı ve estetik özellikler, bu mekanların ne kadar işlevsel ve huzurlu olabileceğini etkileyebilir. Olumlu bir nokta olarak geleneksel İran evlerinde iç-dış mekanlar, kullanılmış ve konutun temel ilkesi olarak tanımlanmıştır. Ancak günümüzde bu tip konutlar, kentsel gelişim, Tahran'ın yüksek yoğunluğu ve alternatif yaşam tercihleri nedeniyle yalnızca sığınak gibi görünen evlere dönüşmüştür. O halde iç-dış mekanların insanların yaşam tarzına etkisi nedir? Evlerde rahat ve işlevsel bir özel açık alan yaratmak için geleneksel ilkelerin çağdaş konuta nasıl entegre edilebileceği tartışacaktır. Bu tez kapsamında, iç-dış mekanın özelikle İran kültüründeki önemi, geleneksel Tahran konutlarının değişimi, çağdaş konutlar üzerinden tartışılacaktır. Farklı ülkelerden, seçilen iç-dış mekanların çağdaş gereksinimleri karşılayacak potansiyelleri ve amaçları tartışılacaktır. Anahtar kelime: İç-Dış Mekan, Konutta Mahremiyet, Konfor, Geleneksel Konut, Tahran'ın Çağdaş Konutları
Özet (Çeviri)
The conceptual meaning of a house in different cultures houses have been defined as a place with pleasing environment throughout history. House is known as a place with opportunity of fulfilling communicational and psychological needs since it can provide sense of belonging and privacy. Being connected with nature and having sensuous experiences in private open spaces of house can be a potential for healthy environment. House with indoor-outdoor space can take the advantage of inclusion of nature in indoor open space and provide a healthy environment. Different characteristics in indoor-outdoor space of the house such as elements in the indoor-outdoor space, privacy, comfort, and culture, and aesthetic issues can affect how functional and tranquil these spaces can be. As a positive point, indoor-outdoor spaces in traditional Persian houses were used and defined as a primary principle of housing. However, in contemporary times, this type of housing transformed and replaced with houses that only seem as shelters due to urban development, high density in the city of Tehran, and preferences of alternative living. Therefore, what is the effect of indoor-outdoor spaces on people's lifestyle? And how the traditional principles can be integrated in contemporary housing in order to create a comfortable and functional private open space in houses. This thesis will discuss the ideas of outdoor spaces within the realm of indoor spaces in housing. After examining traditional courtyard houses of Tehran, houses selected from Japan, Australia, and Vietnam with different cultures to show how indoor-outdoor spaces are designed to fulfill contemporary requirements. Keyword: Indoor-Outdoor Space, Privacy, Comfort, Traditional Housing, Tehran Contemporary Housing