Bir çimento işletmesinin enerji tüketimi ve verimliliğinin incelenmesi
Investigation of energy consumption and efficiency of a cement plant
- Tez No: 701990
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji günümüz dünyasında vazgeçilmez unsurların başında yer almaktadır. Bu nedenle enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Artan nüfus ve gelişen teknoloji enerji tüketimine olan talebi daha da arttırmaktadır. Bu durum neticesinden ülkelerin enerji politikası geliştirmesi gerekmektedir. Dünyanın her yerinde birçok ülke enerji üretiminin ve kullanımının yeni yollarının keşfetmek için adeta bir yarış halindedir. Artık sadece fosil yakıtlara dayalı enerji ile modern yaşamın sürdürülebilir olmadığı kanıtlanmıştır. Artan nüfusun ve sanayileşmenin etkisiyle Türkiye enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke haline dönmektedir. Bu durum ülke ekonomisi, çevresel etkiler ve sürdürülebilirlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye gibi enerji kullanımında dışa bağımlı bir ülkenin yapması gerekenlerin başında tüm alanlarda enerji tasarruf potansiyelinin belirlenmesi ve ilgili çalışmaların devlet politikaları tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu sayede sınırlı olan doğal kaynaklarımız da dikkate alınarak her alanda enerjiyi etkin ve stratejik bir şekilde kullanmanın gerekliliği ortaya konulmalıdır. Bu çalışma kapsamında, ülkemizde mevcut olan bir çimento fabrikasının enerji kullanımı ve verimliliği konusu ele alınmıştır. Bu sayede mevcut durumda verimlilik arttırıcı projelerin belirlenmesi, yapılan etütle birlikte çevrenin korunması, enerjinin etkin kullanılması ve enerji maliyetlerinin işletme bütçesi üzerindeki yükünün hafifletilmesi tesisin daha sağlıklı çalışması sağlanabilecektir. Bu projelerde sağlanan tasarruf ile üretimin geliştirilmesi ve/veya yatırıma aktarılması etüdün dolaylı amaçlarındandır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the indispensable elements in today's world. For this reason, the need for energy is increasing day by day. Increasing population and developing technology increase the demand for energy consumption even more. As a result of this situation, countries need to develop energy policies. Many countries around the world are in a race to discover new ways of producing and using energy. It has now been proven that modern life is not sustainable with energy based solely on fossil fuels. With the effect of the increasing population and industrialization, Turkey is turning into a foreign-dependent country on energy. This situation appears as the country's economy, environmental effects and sustainability. It should be supported by government policies. Thus, taking into account our limited natural resources, the necessity of using energy effectively and strategically in every field should be put forward. Within the scope of this study, energy use and efficiency studies of an existing cement factory in our country were mentioned. In this way, it will be possible to determine the projects that increase efficiency in the current situation, to protect the environment, to use energy efficiently and to reduce the burden of energy costs on the operating budget, and to ensure a healthier operation of the facility. The indirect objectives of the study are to improve the production and / or invest it with the savings provided in these projects.