Tanısı konamayan tek taraflı üst ekstremite ağrılı olgularda elektrofizyolojik bulgular
- Tez No: 7020
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BEYAZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma; Eylül 1987- Aralık 1988 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitas yon Anabilim dalı polikliniğine tek taraflı üst ekstremite ağrısı yakmmasıyla başvuran çok sayıda olgu içinden klinik muayene, labaratuar ve radyolojik tetkikler yapılarak ağrısı nın özgül olmadığı kanısına varılan 43 gönüllü olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. 43 Olgunun tamamında iki taraflı median sinir motor ve duyu iletim çalışması ile median SEP kayıtları alınmış olup, ek olarak 8' inde iğne elektromiyograf isi yapıl mıştır. Elektrof izyoloj ik bulgular ile parestezi varlığı, fonk siyonel durumun etkilenmesi, ağrının nitelik, karakter, şid det ve süre gibi özellikleri ve olguların boy uzunlukları ara sında istatistiksel yönden yapılan değerlendirmeler sonucunda 3 olguda asemptomatik karpal tünel sendromu saptanmış; ek ola rak SEP latanslarıyla olguların boy uzunlukları arasında önem li bir farklılık (p^.0,01) bulunduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak; tanısı konamayan tek taraflı üst ekstremite ağrılı olgularda rutin elektronöromiyograf ik çalışma yapılması gereklidir. Periferik sinir sisteminin proksimal yerleşimli lezyonlarını göstermek için de somatosensoryel uyartılmış po tansiyellerin araştırılmasının uygun olduğu düşünülmektedir. 64 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed at the Physical medicine and Re habilitation Department of Gazi University Medical Faculty between September 1987 and December 1988 on patients with a complaint of unilateral pain in an upper extremity. After comp lete clinical, laboratory and radiologic examinations, 43 pa tients volunteered for further electroneuromyographic studies among those whose pain was considered to be nonspecific in ori gin. All of these cases were subjected bilateral median nerve motor and sensory conduction studies and also median SEP recor dings. İn addition needle electromyography was applied to 8 of them. The cases were assessed for presence of paresthesia; functional status; quality, character, severity and duration of pain; heights of the cases and statistical relation between electrophysiological findings and these properties were sought. Asymptomatic Carpal Tunnel Syndrome was found in 3 of the ca ses. İn addition a significant relation was observed between the heights andSEP latencies of the cases ( p^. 0, 01 ). Finally, it was considered that in the cases wha have non specific unilateral upper extremity pain routine electroneurom yographic studies should be performed. Somatosensorial evoked potentials may also be considered to reveal proximally localised lesions of peripheral nervous system. - 65 -