Application of mobile learning adoption scale on healthcare professionals in Turkey during covid-19 pandemic
Türkiye'deki sağlık çalışanlarına COVID-19 sürecinde mobil öğrenme benimseme ölçeği uygulaması
  1. Tez No: 702010
  2. Yazar: FERHAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
COVID-19 pandemisinin bütün dünya ekonomisini sarstığı bir dönemde, bütün sektörler yeni dijital araçlar ve iş modelleri ile uyum hızlarını artırmak zorunda kalmıştır. Sağlık sektöründeki şirketler bu etkileri iki şekilde hissetmiştir; ilk olarak sağlık çalışanlarının ve hastanelerin iş yükü oldukça fazla artmış, diğer yandan pandemi için aşı çalışmalarına son hız devam edilmesi gerekirken, sağlık çalışanlarına yönelik eğitim ve ürün tanıtım faaliyetleri için de yenilikçi çözümler bulunması gerekmiştir. Bu çalışmada sağlık sektörü çalışanları ve ilaç firmalarında çalışanlarının katıldığı bir anket çalışması ile sektördeki paydaşların yeni teknolojiler kullanılarak yapılan uzaktan tanıtım faaliyetlerinin benimsenmesi ve etkili faktörleri incelenmiştir. Bu amaçla, yeni teknolojilerin benimsenmesine ilişkin ölçekler taranmış, uzaktan tanıtım faaliyetlerini de kapsayacak şekilde, Mobil Öğrenme Benimseme Ölçeği kullanılmıştır. Doktor, hemşire, eczacı ve ilaç firmalarında çalışan ürün tanıtım temsilcilerinin bulunduğu çalışma grubuna ait anket sonuçları ile, yenilikçi düşünce tipleri, özellikleri ve benimsemeye etkili olabilecek karakteristikler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In the times when COVID-19 pandemic hit the world economics, all industries had to speed up their adaptation paces with digital tools and new models of doing business. Pharmaceutical companies felt the effects of the pandemic in two ways: on one side with the increasing work load for the hospitals and Health Care Professionals (HCP's) and on the other side to find the vaccination to end pandemic and also to find innovative ways to reach the HCP's for promotional and educational activities. In this study a survey was conducted on HCP's and employees in pharmaceutical companies to understand the level of adoption and also determine the affecting characteristics on using these new technologies. For this purpose adoption scales were reviewed and Mobile Learning Adoption Scale was used. A study group including: doctors, nurses, pharmacists and product promotion representatives(PPR) are selected to determine type of innovative decision, attributes of innovation and finally characteristics affecting adoption among the participants.