Genç yetişkinlerin bağlanma güvenliği ve algıladıkları ebeveyn reddi ile psikolojik rahatsızlıklar, covıd-19 pandemisine özgü kaygı ve güncel zorluklar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining attachment and perceived parental rejection, in emerging young adult's mental health and covid-19 pandemic specific current difficulties and anxiety
- Tez No: 702029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı genç yetişkinlerin ebeveynleriyle olan bağlanma güvenliği (anne ve baba), algıladıkları anne ve baba kabul-reddi ile psikolojik rahatsızlıklar (kaygı ve depresyon), COVID-19 pandemisine özgü güncel zorluklar ve COVID-19 pandemisine özgü kaygı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, bu çalışma demografik değişkenler kontrol edildikten sonra anne ve baba bağlanmasının kaygı, depresyon, COVID-19 pandemisine özgü güncel zorluklar ve COVID-19 pandemisine özgü kaygıyı yordayıcı rollerini araştırmıştır. Spesifik olarak, bu araştırmada demografik değişkenler, anneye bağlanma ve babaya bağlanma kontrol edildikten sonra, algılanan anne ve baba reddinin; kaygı, depresyon, COVID-19 pandemisine özgü güncel zorluklar ve COVID-19 pandemisine özgü kaygıyı yordayıcı rollerinin olup olmadığını bakılmıştır. Araştırma 18-25 yaş arası (Ort=22, SD=2.34) 259 katılımcı (153 kadın, 105 erkek, 1 diğer) ile yürütülmüştür. Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu (Armsden& Greenberg, 1987; Günaydın, Selçuk & Uysal, 2005), Yetişkin Ebeveyn Kabul- Red Ölçeği Kısa Formu (Rohner et al. 1978; Varan 2003), Beck Depresyon Envanteri (Beck et al.,1961; Hisli, 1989), Speilberger Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (Spielberger, 1970; Öner & LeCompte, 1985) ve Covid-19 Pandemisi Psikolojik Etkileri Tarama Ölçeği ( Aka & Budak, 2019), veri toplamak amacıyla çevrimiçi bir anket ile katılımcılara sunulmuştur. Araştırma bulguları, anne ve babaya bağlanmanın genç yetişkinlerin depresyon, durumluk kaygı, sürekli kaygı ve COVID-19 pandemisine özgü güncel zorluk düzeylerini yordayıcı bir role sahip olabileceğine dikkat çekmiştir. Ayrıca algılanan baba reddinin, genç yetişkinlerin depresyon düzeyini yordamada, anne ve baba bağlanmasına ek bir açıklama getirdiği görülmüştür. Ayrıca, COVID-19 pandemisine özgü güncel zorluk düzeyini anneye bağlanmanın ötesinde bir açıklama getirdiği için, sonuçlar algılanan baba reddinin önemine dikkat çeker niteliktedir. Bu çalışmanın sonuçları mevcut literatür dikkate alınarak tartışılmış ve olası teorik, klinik ve pratik uygulamalara değinilmiştir. Son olarak ise, bu çalışmanın sınırlılıkları ve sonraki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to explore the relation of attachment security with parents (mother and father), perceived maternal and paternal rejection-acceptance in emerging young adult's mental health symptoms (anxiety and depression), COVID-19 pandemic specific current difficulties and COVID-19 pandemic specific anxiety. In addition, this study examines the unique contributions of attachment to mother and father in predicting anxiety, depression, and COVID-19 pandemic specific current difficulties and COVID-19 pandemic specific anxiety. More specifically, it investigated the role of perceived maternal and paternal rejection in predicting anxiety, depression, COVID-19 pandemic specific current difficulties and COVID-19 pandemic specific anxiety, after controlling demographic variables, attachment to mother, and attachment to father. The study was conducted with 259 participants (153 females, 105 males, 1 other) aged 18 to 25 years (M=22, SD=2.34). Demographic form, the short form of Inventory of Parent and Peer Attachment (Armsden& Greenberg, 1987; Günaydın, Selçuk & Uysal, 2005), the short form of Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (Rohner et al. 1978; Varan 2003), Beck Depression Inventory (Beck et al.,1961; Hisli, 1989), and Speilberger State-Trait Anxiety Inventory (Spielberger, 1970; Öner & LeCompte, 1985) and Covid-19 Pandemic Psychological Effects Screening Scale( Aka & Budak, 2019) were presented to participants to collect data. Findings of this thesis draw attention to the importance of attachment to parents in predicting depression, state anxiety, trait anxiety and Covid-19 specific current difficulties of emerging young adults. Moreover, it revealed that perceived paternal rejection explained depression of emerging young adults further than attachment to mother and father. Results also highlighted the importance of perceived paternal rejection since it explained COVID-19 specific current difficulties of emerging young adults further than attachment to mother. Results were discussed by considering existing literature and possible theoretical, clinical, and practical implications were mentioned. Finally, limitations of the present study and suggestions for future research were provided.