Genç yetişkinlerin bağlanma stillerinin, kişiler arası duygu düzenleme stratejilerinin ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
Examination of the relationship between attachment styles, interpersonal emotion regulation strategies and psychological well being among young adults
  1. Tez No: 748215
  2. Yazar: ECEM İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bağlanma stilleri, kişiler arası duygu düzenleme stratejileri ve psikolojik iyi oluş, önemli ve üzerine araştırmalar yapılan konulardır. Bağlanma, çocuk ile bakım vereni arasında oluşan ve bireylerin hayatları boyunca kurdukları ilişkileri, kendileri ve başkaları ile ilgili olan düşünce ve duygularını etkileyen bağdır. Bağlanmanın, araştırmadaki diğer iki değişken olan kişiler arası duygu düzenleme ve psikolojik iyi oluş üzerinde de etkisi vardır. Çalışmanın amacı; genç yetişkinlerin bağlanma stillerinin, kişiler arası duygu düzenleme stratejilerinin ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesidir. Ardından bağlanma stillerinin, psikolojik iyi oluş ile ilişkisinde, kişiler arası duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü incelendi. Ayrıca değişkenlerin, bazı sosyo-demografik veriler ile ilişkisi de karşılaştırıldı. Araştırmada 18-35 yaş arası, 155 kadın, 87 erkek, toplam 242 katılımcıdan veri toplandı. Katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Kişiler arası Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği verildi. Bulgulara göre kişiler arası duygu düzenlemenin, bağlanma stillerine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Attachment styles, interpersonal emotion regulation strategies, and psychological well-being are important research topics. Attachment is the bond that forms between a child and their primary caregiver and affects the relationships that individuals establish throughout their lives, their thoughts and feelings about themselves and others. Attachment also has an effect on interpersonal emotion regulation and psychological well-being, which are the other two variables in the study. The aim of this study is to examine the attachment styles, interpersonal emotion regulation strategies and psychological well-being of young adults. Then, the mediating effect of interpersonal emotion regulation strategies on the relationship between attachment styles and psychological well-being was examined. In addition, the relationship of the variables with some socio-demographic data was also compared. Data were collected from a total of 242 participants aged 18-35, 155 females, 87 males in the research. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Relationship Scales Questionnaire, Interpersonal Emotion Regulation Strategies Scale and Flourishing Scale were given to the participants. According to the findings it was determined that interpersonal emotion regulation differed significantly according to attachment styles.