Sağlık alanında çalışan yöneticilerin motivasyonları ve örgütsel bağlılıklarının incelenmesi
Examination of organizational commitment and motivation of managers working in the field of health
- Tez No: 702031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşletmelerin ve yöneticilerin en önemli amaçlarından biri, iş görenlerinin yetenek ve kabiliyetlerini geliştirmek ve en iyi şekilde verim almaya çalışmaktır. Bu doğrultuda iş görenlerinin işletmeye bağlılığını sağlamalı ve motivasyonu iyi değerlendirmelidir. İnsan sağlığını ele arak çalışan sağlık sektörü iş görenlerin örgüte bağlılıklarının sağlanması diğer sektörlere nazaran daha önemlidir. Bu çalışma İstanbul il sınırları içerisinde çalışan sağlık yöneticilerinin motivasyonları ve örgütsel bağlılıkları incelemek ve motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapıldı. Motivasyonu değerlendirmek için Çok Boyutlu İş Motivasyon Ölçeği, örgütsel bağlılığı değerlendirmek için ise Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
One of the most important goals of businesses and managers is to improve the skills and abilities of their employees and to try to get the best efficiency. In this direction, it should ensure the loyalty of its employees to the business and evaluate the motivation well. The health sector, which works by considering human health, is more important than other sectors to ensure the commitment of employees to the organization. This study was carried out to examine the motivation and organizational commitment of health managers working in the province of Istanbul and to investigate the relationship between motivation and organizational commitment. Multidimensional Job Motivation Scale was used to evaluate motivation, and Organizational Commitment Scale was used to evaluate organizational commitment.