Özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerin duygusal zekâ ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of emotional intelligence and perfectionism levels of gifted and normally developing students
  1. Tez No: 702032
  2. Yazar: DİLEK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerin duygusal zekâ ve mükemmeliyetçilik düzeyleri; cinsiyet, sınıf düzeyi ve doğum sırası gibi değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmaya 439 özel yetenekli ve 418 olağan gelişim gösteren toplam 857 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeylerini ölçmek için Kırdök, O. (2004) tarafından geliştirilen Olumlu ve Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, duygusal zekâ düzeylerini ölçmek için Köksal (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bar-On Duygusal Zekâ Testi: Çocuk ve Ergen Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v22.0 programıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde; normallik testi (ShapiroWilk), tanımlayıcı istatistikler (frekans analizi, betimsel istatistikler), bağımsız grup karşılaştırması (Bağımsız örneklem t testi, One-Way ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve güvenirlik analizi (Cronbach's alpha) testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerde duygusal zekâ toplam puanı ile olumlu mükemmeliyetçilik arasında pozitif, olumsuz mükemmeliyetçilik arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca özel yetenekli öğrencilerde olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Bireylerarası duygusal zekâ özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerde kızların lehine sonuçlanmıştır. Olağan gelişim gösteren kız öğrencilerde stres yönetimi, toplam duygusal zekâ ve olumlu mükemmeliyetçilik de anlamlı derecede yüksektir. Özel yetenekli öğrencilerde olumlu etki ve olumlu mükemmeliyetçilik; olağan gelişim gösteren öğrencilerde genel duygusal zekâ düzeyleri ve olumlu mükemmeliyetçilik sınıf düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmıştır. Özel yetenekli öğrencilerde genel ruh hali ve olumlu etki; olağan gelişim gösteren öğrencilerde bireyiçi duygusal zekâ, genel ruh hali ve duygusal zekâ toplam puanı doğum sırası için anlamlı düzeyde farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, emotional intelligence and perfectionism levels of gifted and normally developing students were examined comparatively in terms of variables such as gender, grade level, and birth order. A total of 857 students -439 gifted and talented, 418 normally developed- participated in the study. The data collection tools used in the research include the Positive and Negative Perfectionism Scale developed by Kırdök, O. (2004) to measure the perfectionism levels of students, and the Bar-On Emotional Quotient Inventory Youth Version EQ-i:YV, adapted by Köksal (2007) in Turkish language to measure the emotional intelligence levels of students. The obtained data were analyzed by the SPSS v22.0 software. For statistical analysis; normality test (Shapiro-Wilk), descriptive statistics (frequency analysis, descriptive statistics), independent group comparison (Independent sample t-test, One-Way ANOVA), Pearson correlation analysis, and reliability analysis (Cronbach's alpha) tests were used. According to the results obtained from the research, a positive correlation was found between emotional intelligence total score and positive perfectionism in gifted and normally developed students, and a negative correlation was found between emotional intelligence total score and negative perfectionism. In addition, there is a positive and significant correlation between positive perfectionism and negative perfectionism in gifted students. Interpersonal emotional intelligence resulted in favor of girls among gifted students and normally developed students. Stress management, total emotional intelligence, and positive perfectionism were also significantly higher among normally developed female students. Positive influence and positive perfectionism in gifted students, as well as the general emotional intelligence and positive perfectionism in normally developing students, differed significantly according to grade levels. The general mood and positive impact differed significantly with regards to birth order in gifted students. Intraindividual emotional intelligence, general mood, and emotional intelligence total scores differed significantly with regards to birth order among normally developed students.