Kist hidatik hastalığının perkütan tedavisinde hipertonik tuzlu serum ve albendazol solüsyonlarının etkinliği
- Tez No: 70204
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
8.ÖZET Kist Hidatiğin perkütan tedavisinde skolosidal ajan olarak hipertonik tuzlu serum(%20) ve albendazol solüsyonlannın etkinliği değerlendirildi. Elli dokuz olguda çaplan 30-250rnm arasında değişen 117 kist hidatiğe ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi rehberliğinde aspirasyon uygulandı ve kist kavitesi hipertpnik tuzlu serum veya albendazol solüsyonları ile iniğe edildi. 44 kistte hipertonik tuzlu serum, 73 kistte albendazol solüsyonu kullanıldı. Kistler karaciğer, dalak, böbrek, periton, meme ve akciğerde lokalize idi. 104 kist univeziküler (Tipi), 11 kist multiveziküler (Tip3), 2 kist de membranı çökmüş (Tip2) görünümde idi. Olgulara işlemden 48 saat önce başlayarak ve iki ay süreyle oral yoldan albendazol tedavisi uygulandı. Kist kavitesinin daha kısa sürede küçülmesini sağlamak için 17 kiste perkütan drenaj uygulandı. Kistlerin tümünde işlem sırasında endokistin perikistten aynlması gözlendi. Kontrol uitrasonografilerinde kist kavitesinin ekojenitesinin arttığı (heterojen eko patern), kist boyutlannın küçüldüğü ve sonuçta uniform ekojenik görünüm aldığı(psödotümör) görüldü, îşlem sırasında anafılaktik şok ve ani ölüm gibi majör kompîikasyon görülmedi. Hipotansiyon ve orta derecede ateş gibi minör komplikasyonlar da semptomatik olarak tedavi edildi. İşlemden sonra hiçbir olguda biliyer fistül gelişmedi ancak üç kist kavitesi enfekte oldu. 117 kistten birinde (%0.85) nüks görüldü ancak bu da oral albendazol ile tedavi edildi. Serolojik titreler 19 olguda tedricen düştü ve 28 olguda negatif oldu. Kist hidatiğin perkütan aspirasyonu, hipertonik tuztı saum veya albendazol solüsyonlannın enjeksiyonu eîki bir tedavi şekMr ve gelecekte cerrahi tedaviye alternatif olacak gibi gözükmektedir. Aynca perkütan girişim hastanede katış süresini de belirgin şekilde kısaltmaktadır. 51
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY It was evaluated the effectiveness of the hypertonic saline(20%) and Albendazole solutions as a scolocidal agent in the percutaneous treatment of the hydatid disease. 117 hydatid cysts (diameters between 30-250 mm) in 59 patients were aspirated and irrigated with hypertonic saline or albendazole solutions(hypertonic saline in 44 cysts, albendazole in 73 cysts) under sonographic or CT guidance. The cysts were localised in the liver, peritoneum, spleen, kidney, breast and lung. 104 cysts were univesicular (Type-1), 11 cyst were multivesicular(Type-3) and 2 cysts had a ruptured membrane (Type-2). Albendazole was administered orally 48 hours before and two months after intervention to reduce the risk of seeding scoleces. Percutaneous drainage was performed with 17 of the 117 cysts. Separation of the endocyst from pericyst were observed in all cysts. Serial sonographic examinations revealed high-level echoes in the cyst cavity (heterogeneous echo pattern), which ultimately became uniformly echogenic (pseudotumour) and decreased cysts size. Major complications such as anaphylactic shock and sudden death were not occurred at the time of aspiration. Minor complications were limited to hypotension and mild fever that cleared with antipyretic agents and intravenous fluid administration. No biliary fistula developed after the intervention but 3 cysts cavity were infected. Recurrence occurred in one of the 117 cysts(0.85%), but it was treated with oral albendazole administration. Serologic titers substantially decreased in 19 cases and became negative in 28 cases. It is concluded that percutaneous aspiration and hypertonic saline or albendazole solutions injection for hydatid disease seem to be sn^c?^imn(£trçı^n^r&sMm^ ^&t^ipmvQto\x; an alternative to siirgieal intervention. This procedure requires a shorter hospital stay. 52