Egzotik ve yabani kuşlarda intrasölomik kavitenin endoskopik yöntemle incelenmesi
Examination of intracoelomic cavity via endoscopy in exotic and wild birds
  1. Tez No: 702097
  2. Yazar: DUYGU SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZIHNI MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada, son elli yılda, egzotik ve yabani kuşların endoskopik muayenesinde hız kazanan gelişmelerle birlikte, ülkemizde de bu konuyla ilgili kaynak ihtiyacı doğmuştur. Amacımız, bu çalışmanın konuyla ilgili çalışacak olan hekimlere referans görüntü sağlaması, sölom içerisinin görüntülenmesi yanında, non-invaziv görüntüleme tekniklerinin de kullanılarak bunların hastalıkların teşhis ve tedavisinde faydalarını ortaya koymaktır. Endoskopik muayenede hem invaziv hem de non-invaziv görüntüleme tekniklerinin uygulanması için rijit teleskoplar kullanılabilmektedir. Sağlıklı ve hastalıklı organ görüntüleri kaydedilerek diğer görüntüleme teknikleri ve laboratuvar bulgularıyla birlikte değerlendirilir. Sonuç olarak endoskopinin egzotik ve yabani hayvanların özellikle acil vakalar arasında sayılan solunum ve sindirim sistemindeki tıkanıklıklar başta olmak üzere cinsiyet tayini ve diğer iç organların muayenesinde sağladığı avantajlar çalışmamızda yer almıştır. Amacımız çalışmanın veteriner hekimliğe faydalı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the world endoscopic examination of exotic and wild birds have developed in last fifty years, so in our country has needed resources about this topic. Our aim in this study, identify to reference images for veterinary surgeons not only imaging in coelom but also trachea, gastrointestinal tract and cloaca with non- invasive techniques. In endoscopic examination rigid telescopes use for invasive ad non- invasive techniques. Healthy and infirm organ images record and evaluate other imaging techniques and laboratory findings. Finally, especially emergency cases, sex identification and other organs examination could be done with endoscopy and have many advantages. Our aim is done this study beneficial for veterinary specialists.