Sanayi politikalarında zihniyet dönüşümü: Zombi şirketleri üzerinden bir analiz
Mental transformation in industrial policies: An analysis on zombie companies
  1. Tez No: 702098
  2. Yazar: SELMAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uzak Doğu 2008 krizi sonrası üretim konusunda Avrupa ve ABD'nin önüne geçmiştir. Uzak Doğu'daki ilerlemeyi kaçırmamak için Avrupa'dan“Endüstri 4.0”hamlesi gelmiştir. Endüstri 4.0 ile birlikte sanayinin dijitalleşmesi mümkün hale gelmiştir. Bu süreç sayesinde insan emeğinde, hata oranında azalış ve verimlilikte, esneklikte artış sağlanmıştır. Fakat Endüstri 4.0 sadece üretimde değil yönetimde de değişiklik getirmektedir. Ülkemiz 2008 krizi sonrasında başlayan sanayinin dijitalleşmesi sürecinde bu duruma uyum sağlamanın yanında yönetim mentalitesinde de değişikliğe gitmeye çalışmıştır. Yönetimdeki bu durum yönetişim olarak ifade edilmektedir. Yönetişim kavramı, resmî ve özel kuruluşlarda idari, ekonomik, politik otoritenin ortak kullanımıdır. Ortak yönetim- birlikte yönetmek anlamına gelir ve içinde yönetimden farklı olarak etkileşim ve iletişim kavramlarını barındırır. Araştırmanın amacı, dijitalleşmenin yönetim anlayışına etkisi incelenmesidir. Bu inceleme, kişisel bilgisayar dijitalleşme evresi, internet dijitalleşme evresi, mobil sosyal medya dijitalleşme evresi, nesnelerin interneti dijitalleşme evresi, işletmelerde dijital dönüşüm alanları olarak ele alınmıştır. Türkiye'de ve Dünya'da zombi şirketler de incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sanayicilerin“Vizyon”,“Misyon”,“Kalite Anlayışı”ve“Toplam Kalite Anlayışı”gibi temel bakış açılarının üzerine yöneticilik anlayışını değiştirmeleri gerekmektedir. İşletme yapılarını belli bir kurumsallık seviyesine çıkarmış ve kurum içi dinamizmi, hızlı-kısa karar alma süreçlerine sahip ve pazarı/piyasayı yakından takip eden- sürekli sahada ekibi olan firmalar ayakta kalabilmiştir. Ayakta kalamayan şirketler ise zombi şirketler olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketler katma değerli üretim yapmak için yönetimin anlayışını tek taraflı ve dikey yapıdan çıkarması gereklidir. Şirketler özverili, paylaşımcı ve mütevazı anlayışla yönetildiğinde geleceğe taşınacaktır. Devlet tarafından şirketlere yönetişim ve sanayinin dijitalleşmesi sürecinde teşviklerle ve denetimlerle müdahale etmelidir.
Özet (Çeviri)
After the 2008 crisis, the Far East surpassed Europe and the USA in terms of production. In order not to miss the progress in the Far East, the“Industry 4.0”move came from Europe. With Industry 4.0, the digitalization of the industry has become possible. Thanks to this process, human labor, a decrease in the error rate and an increase in productivity and flexibility have been achieved. However, Industry 4.0 brings changes not only in production but also in management. In the process of digitalization of the industry that started after the 2008 crisis, our country tried to adapt to this situation as well as to change the management mentality. This situation in management is expressed as governance. The concept of governance is the common use of administrative, economic and political authority in public and private institutions. Co-management means co-management and it includes the concepts of interaction and communication, unlike management. The aim of the research is to examine the effect of digitalization on management understanding. In this review, personal computer digitization phase, internet digitization phase, mobile social media digitization phase, internet of things digitization phase, digital transformation fields in businesses. Zombie companies in Turkey and in the world have also been examined. According to the results obtained from the research, industrialists need to change their understanding of management over basic perspectives such as“Vision”,“Mission”,“Quality Concept”and“Total Quality Concept”. Firms that have brought their business structures to a certain level of institutionalism and that have internal dynamism, fast-short decision- making processes, and that follow the market/market closely and that have a permanent team in the field have been able to survive. Companies that cannot survive appear as zombie companies. In order for companies to produce with added value, it is necessary to remove the understanding of the management from a one-sided and vertical structure. When companies are managed with a self-sacrificing, sharing and modest understanding, they will move into the future. It should intervene by the state with incentives and audits in the process of governance and industry digitization of companies.