Çocuğun yoğun bakım ünitesine kabulünde annelere uygulanan hemşirelik bakımının annelerin anksiyete düzeyine etkisi
The Effects of supportive nursing interventions on the anxiety level of mothers at the admission of their child to the ICU
- Tez No: 70211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
1.ÖZET Araştırma, çocuğun yoğun bakım ünitesine kabulünde annelerin anksiyete düzeylerini arttırabilecek olası faktörler dikkate alınarak geliştirilen ve uygulanan destekleyici hemşirelik yaklaşımlarının, annelerin 24 saat sonra ve taburculuk öncesi anksiyete düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacı ile, yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Süt Çocuğu Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan 60 anne alınmıştır. Bu annelerden 30'u deney, 30'u kontrol grubuna bazı bağımsız değişkenler yönünden eşleştirilerek yerleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuk ve Anneye Yönelik İzlem-Gözlem Formu ve Hemşirelik Girişimleri Rehberi kullanılmıştır. Çocuğun yoğun bakım ünitesine kabulünü takiben ilk saatler içinde deney grubu annelere başetmelerıni kolaylaştırıcı stratejiler öğretilmiş ya da uygulanmıştır. Diğer veri toplama araçları hem deney hem kontrol grubu annelere kabul, 24 saat sonra ve taburculuk öncesi uygulanmıştır. Bulgulara göre, deney ve kontrol grubu annelerin, kabul ve 24 saat sonraki durumluk kaygı puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05). Bu bulguya göre, deney grubu annelerin 24 saat sonraki kaygı puanlarının, kontrol grubu annelere göre düşük olmasının, çocuğun durumundan değil, deney grubu annelere uygulanan destekleyici bakımdan kaynaklanmış olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This quasi-experimental research study was aimed to determine the effects of supportive nursing interventions on the anxiety level of mothers 24 hours after admission to the ICU and just before discharge period in ICU. The nursing interventions are selected taking into consideration the factors which may increase mothers' anxiety level. The samples of the study was composed of 60 mothers of the children who were hospitalized in Infant Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Maternity and Child Hospital. The mothers were assigned to control and experiment groups equally in number by using the matching technique. Socio-demographic Questionnaire, State-Trait Anxiety Inventory, Observation Forms for Children and Mothers and Nursing Interventions Guide were used for data collection. The coping strategies were tought or implemented to the experimental group within a few hours after the admission. Scales, forms and questionnaires were applied to both experimental and control groups at admission, 24 hours after the admission and before the discharge period. Findings showed that, the anxiety level of the experimental and control groups were different significantly at both admission and 24 hours after admission. However, the anxiety scores of the experimental group were higher than the scores of the control group at admission but 24 hours after the scores of the experimental group were lower than the other group. Therefore, it was concluded that supportive nursing interventions decreased the anxiety level particularly after 24 hours.The children of both groups were not different taking into consideration observation criterions. As a result, it was decided that more decrease in state anxiety level of the experimental group was outcome of supportive nursing interventions rather than progress in the condition of children. There was no significant difference between groups considering number of anxiety behaviors or coping strategies at the admission. After 24 hours, number of coping strategies increased while number of anxiety behaviors decreased in the experimental group. Those changes in numbers were statistically significant. It was concluded that supportive nursing interventions were effective in decreasing the anxiety level of mothers after 24 hours.