İdrar kültürü için örnek alırken, kadınlarda genital bölge temizliğinde sabunlu su ve steril distile su kullanılmasının önemi
The importance of soap using and rinsing with steril distilla water during the cleaning of the genital section of women when samples were being taken for urine culture
- Tez No: 70212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamız üriner sistem enfeksiyonlarının tanı ve tedavisinde önemli rol oynayan idrar kültürü için örnek alırken kadınlarda perine bölgesinin / genital bölgenin temizliğinde sabun kullanılması ve steril distile su ile durulanmasının önemini belirlemek, el yıkama ve perine bölgesini silme ile idrar kültüründe bakteri üreme durumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma 11.1.1996-15.6.97 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Polikniği ve Klinik Laboratuvar' ında gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda 18-45 yaş arası kadından alman 60 idrar örneği ile çalışılmış, kontrol ve deney gruplarını aynı bireyler oluşturmuştur. Kontrol grubuna hiç bir müdahele yapılmamış, klinik prosedüre göre idrar örnekleri alınmıştır. Deney grubuna gerekli malzemeler ve geliştirilen klavuz verilerek, sabun ve steril distle su ile perine temizliği yaptırıldıktan sonra orta akım idrar örneği vermeleri sağlanmıştır. Veriler yüzdelik Ki-Kare Testi ve Fisher Kesin Ki-Kare Testi ile değerlendirilerek vakaların kontrol ve deney grupları karşılaştırılmıştır. Perine temizliği yapmadan önce ve sonra alman idrar örneklerinin kültür sonuçlarında bakteri üreyenler % 73.3 ( n=22 ) oranında bulunmuştur. Kontrol grubu vakalarının % 60' ının ( n= 18 ) arkadan öne / yanlış yönde perine temizliği yaptığı, önden arkaya / doğru yönde perine temizliği yapanlara göre daha fazla üreme olduğu, fakat bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır ( p>0.5 ). Kontrol grubunun % 83.4' ünün ( n=25 ) örnek verme işlemi öncesi ellerini yıkamadığı, el yıkama durumu ile idrar kültüründe bakteri üremesi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır ( p>0.5 ).
Özet (Çeviri)
Our study has been planned experimentally for the purpose of determination of the importance of soap using and rinsing with sterile distilla water during the cleaning of the perine / genital section when samples were being taken for urine culture which has a great importance in diagnosis and treatment of urinary tract infections and for the purpose of determination of the relation between hand washing, wiping off the perine section and bacteria growth in urine culture. The investigation has been done in Zeynep Kamil Women and Children Disease Polyclinics and Clinical Laboratuvary between 11.01.1996-15.06.1997. The investigation has been done with 60 urine samples taken from women of ages between 18-45 and, control and experiment groups consist of the same inviduals. Nothing has been done to the control group and urine samples have been taken according to standart clinic procedure. Midstream urine samples have been taken from the experiment group after necessary equipments and developed guides have been given to them and perine cleaning have been done with soap and sterile distilla water.Control and experiment groups have been compared by using Percentage, Chi-square and Fisher Certain Chi-square Test. Bacterial growth has been found to be 73.3 % in the culture results of the urine samples before and after perine cleaning. It has been seen that the 60 % of the control group cases have done the perine cleaning in the wrong way / from back to front and more bacterial growth has been seen compared to the ones who have done the perine cleaning in the right way / from front to back, but it has been determined that this result is not statistically significant ( p>0.5 ). It has been determined that 83.4 % of control group didri t wash their hands before giving samples and there is no relation between washing hands and bacteria growth in urine culture ( p>0.5 ).