3-6 yaş grubu kanser hastası çocukların ebeveynlerinde öz duyarlık, psikolojik dayanıklılık ve depresif belirtiler
Self-compassion, psychological resilience and depressive symptoms in parents of 3-6 age group children with cancer
- Tez No: 702115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Çocukluk çağı kanserleri, fiziksel ve psikososyal açıdan zorluklara neden olmakta, özellikle ebeveynlerin ruhsal sorunlar yaşamalarına yol açmaktadır. Amaç: Bu çalışma, 3-6 yaş grubu kanser hastası çocukların ve aynı yaş grubundaki sağlam çocukların ebeveynlerinde öz duyarlık, psikolojik dayanıklılık ve depresif belirtileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve analitik tipte olan çalışmanın örneklemini, dernekler aracılığıyla çevrimiçi ortamda ulaşılan 3-6 yaş grubu kanser hastası çocukların ebeveynleri (çalışma grubu n=110) ve aile hekimliği polikliniklerine gelen sağlam çocukların ebeveynleri (kontrol grubu n=132) oluşturmaktadır. Veriler, Hasta Çocuk Ebeveyni ve Sağlam Çocuk Ebeveyni Kişisel Bilgi Formu, Öz Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılarak toplanmış, tanımlayıcı istatistiksel analizler, Kolmogorov-Smirnov, student's-t, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal-Wallis testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Tukey analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grubun büyük çoğunluğunun anne, evli, çocuklarının yaş ve cinsiyetlerinin benzer olduğu iki grup arasında anlamlı fark bulunmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Childhood cancers cause physical and psychosocial difficulties, mental problems, especially for parents. Aim: This study was carried out to examine self-compassion, psychological resilience, and depressive symptoms in parents of children with cancer in the 3-6 age group and healthy children in the same age group. Materials and Method: The sample of the descriptive and analytical study consisted of the parents of children with cancer in the age group of 3-6 who were reached online through associations (study group n=110) and parents of healthy children who come to family medicine outpatient clinics (control group n=132). The data were collected using the Sick Child Parent and the Healthy Child Parent Personal Information Form, the Self Compassion Scale (SCS), the Adult Psychological Resilience Scale (APRS) and the Beck Depression Inventory (BDI), descriptive statistical analysis, Kolmogorov-Smirnov, student's-t, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal-Wallis test, Pearson Correlation and Tukey analysis. Results: It was determined that the majority of both groups were mothers, married, and the age and gender of their children were similar (p>0.05).