Pediatrik (çocuk) fizik tedavide sanal gerçeklik kullanımı ve örnek bir uygulama
Use of virtual reality in pediatric (child) physical therapy and a sample application
- Tez No: 702114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN SONDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Mühendislik Bilimleri, Physical Medicine and Rehabilitation, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sanal gerçeklik, geçmişten günümüze kadar daima popüler teknolojilerden biri olmuştur. Sanal gerçeklik, günümüzde endüstri, eğitim, sağlık, eğlence, savunma vb. sektörlerde farklı amaçlara yönelik kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar yakın gelecekte sanal gerçekliğin en önemli teknolojilerden biri olacağını göstermektedir. Gelecekte teknoloji pazarında sanal gerçekliğin önemli bir paya sahip olacağı tahmin edilmektedir. Literatürde sağlık alanıyla ilgili çeşitli sanal gerçeklik çalışmaları bulunmaktadır. Yapılan çalışmaların birçoğunun sanal gerçekliğin sağlık alanına sunacağı katkıları araştırmaya yönelik olduğu görülmektedir. Araştırmalar sağlık hizmetlerinde sanal gerçeklik kullanımının birçok faydası olduğunu göstermektedir. Sanal gerçeklik uygulamalarının bireylerdeki motivasyonu ve ilgiyi artırdığı belirtilmektedir. Böylece tedavi süreci kısalmakta ve tedavinin başarısı önemli ölçüde artmaktadır. Bu tez çalışmasında pediatrik fizik tedavi ve rehabilitasyonda sanal gerçekliğin kullanımına yönelik bir uygulama geliştirilmiştir. Unity-3D ile geliştirilen uygulamada gerçek zamanlı konum verilerini elde etmek için ultrasonik mesafe sensörü ve kızılötesi hareket sensörü kullanılmıştır. Sensörlerden elde edilen veriler Arduino üzerinden Unity-3D'ye aktarılmıştır. Elde edilen gerçek zamanlı veriler ile sanal gerçeklik ortamındaki üç boyutlu nesnelerin davranışları kontrol edilmiştir. Çalışma sonucunda paralel bar mekanizması ile birlikte kullanılabilecek ve bireylere gerçek zamanlı sanal ortam deneyimi sunabilen bir sanal gerçeklik uygulaması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality has always been one of the popular technologies from past to present. Nowadays, virtual reality is used for different purposes in industry, education, health, entertainment, defense etc. sectors. Researches show that virtual reality will be one of the most important technologies in the near future. In the future, it is estimated that virtual reality will have a significant share in the technology market. In the literature there are several virtual reality studies on the health care field. It is seen that most of the studies are aimed at researching the contributions of virtual reality to the healt care field. Research shows that the many benefits of the use of virtual reality in health care. It is stated that virtual reality applications increase motivation and interest of individuals. Thus, treatment process is shortened and success of the treatment increases significantly. In this thesis, an application was developed for use of virtual reality in pediatric physical therapy and rehabilitation. In the application that an ultrasonic distance sensor and an infrared motion sensor are used to obtain real time position data, was developed with Unity-3D. The data that obtained from the sensors, were transferred to Unity-3D via Arduino. Behavior of three-dimensional objects in the virtual reality environment was controlled with real time data obtained. As a result of the study, a virtual reality application that can be used with the parallel bar mechanism and offers real time virtual environment experience, has been obtained.