Kredi kartı kullanım düzeyine etki eden demografik faktörlerin incelenmesi: Türkiye örneği
Examining the factors affecting the level of credit card usage: The case of Turkey
  1. Tez No: 702118
  2. Yazar: BURCU DEMİRKESEN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ÖZNUR SAKINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kredi kartları tüketicilerin mal ve hizmet satın almak için nakit paranın yerine yaygın olarak kullandığı bir ödeme aracıdır. Kredi kartı kulllanımının nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırması, kredi notunun yükselmesi ve yapılan alışverişlerden puan kazanma gibi faydaları bulunmaktadır. Kredi kartı kullanımını etkileyen faktörleri inceleyen çalışmalarda kredi kartı sahibinin cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, medeni durumu ve gelir düzeyi gibi demografik değişkenlerin sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) tarafından 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yayınlanan Hane Halkı Bütçe Anketlerini (HBA) kullanarak hanehalkı fertlerinin kredi kartını seçimini etkileyen demografik faktörleri Logit model yardımıyla incelemektir. Çalışmada kullanılan demografik değişkenler bireyin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim seviyesi ve gelir düzeyidir. Analiz edilen tüm yıllar için benzer sonuçlar gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, hanehalkı fertlerinin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim durumu ve gelir düzeyi faktörlerinin kredi kartı sahipliğini etkileyen önemli değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Özellikle hanehalkı ferdinin sahip olduğu eğitim düzeyi ve gelir seviyesi arttıkça kredi kartı kullanma olasılığı artmaktadır. Ayrıca bireylerin kredi kartı kullanımları medeni duruma ve farklı yaş gruplarına göre de farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Credit cards are a common payment tool that consumers use to buy goods and services instead of cash. The use of credit card has benefits such as eliminating the need to carry cash, increasing the credit rating and earning rewards from the purchases made. In the existing studies that investigate the factors of credit card usage, demographic variables such as credit card holder's gender, age, education level, marital status, and income level have frequently been used. Using the Household Budget Survey (HBA) published by the Turkish Statistical Institute (TURSTAT) for the period 2017-2019, the purpose of this study is to investigate demographic factors affecting the choice of credit card of the household individuals by applying Logit model. Demographic factors includes gender, age, marital status, educational attaintment and income level. Similar findings are observed for all analyzed years. According to the results, the household individual's gender, age, income status, educational attainment, and marital status are the important factors in determining credit card ownership. In particular, the higher the educational attainment and income level, the higher probability of credit card usage. Further, individuals' usage of credit card varies according to marital status and different age groups.