İlaçla ilişkili çene osteonekrozunun panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde fraktal boyut analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
Fractal dimension evaluation of medication related osteonecrosis of jaws in panoramic and CBCT images
- Tez No: 702126
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İlaçlarla ilişkili çenelerin osteonekrozu (Medication related osteonecrosis of the jaw- MRONJ) bifosfonat tedavisinin şiddetli bir komplikasyonudur. MRONJ'a neden olan erken kemik değişikliklerini bulmak diş hekimine tedavi planlaması ve hasta bakımında yardımcı olabilir. Fraktal boyut (FB), bir modelin detayını inceleyerek, karmaşıklığını analiz eden matematiksel bir yöntemdir. Panoramik, periapikal radyografilerde kullanılmış ve FB'nin kemik kütlesi ilekorelasyon gösterdiği belirlenmiştir. Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) vePanoramik Radyografi (OPG) görüntülerinde FB değerlendirmesi, bifosfonatlarla ilişkili erken kemik değişikliklerinin tespitinde yararlı bir tanı aracı olabileceği bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, MRONJ hasta grubu ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu sağlıklı bir kontrol grubunun KIBT ve OPG görüntülerinde fraktal boyutu analizi ile çene kemiklerindeki muhtemel değişiklikleri belirlemekti. Bu retrospektif çalışmaya, 41- 88 yaşları arasında, kadın ve erkek, 26 MRONJ bulunan hasta ve sistemik olarak sağlıklı, yaş-cinsiyet bakımından uyumlu 28 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Bu hastalara ait hem Panoramik (OPG/ Planmeca Promax, Helsinki, Finlandiya) hem Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT/ Planmeca Promax 3DMid, Helsinki, Finlandiya) görüntüleri seçildi. Görüntüler TIFF formatında dışarı aktarıldı, Image J yazılım programına (National Institutes of Health,Bethesda, MD, ABD) kaydedildi, standardizasyon için anatomik yapı dikkate alınarak süngerimsi kemik yapıda belirli alanlar (region of interest – ROI) belirlendi ve Image J programında FB analizi yapıldı. Her örneğin FB analizi, kutu sayma yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics V20,0 programı (IBM Corp., Armonk, N.Y., USA) ile gerçekleştirildi. KIBT görüntülerinde MRONJ'lu hasta ve sağlıklı kontrol gruplarına ait FB değerleri karşılaştırıldığında, sol taraftaki ROI 5 bölgesi dışında bütün ROI alanlarında kontrol grubuna ait FB değerleri MRONJ'lu hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Medication related osteonecrosis of the jaw (MRONJ) is a severe complication of bisphosphonate therapy. Finding the early bone changes that cause MRONJ can assist the dentist in treatment planning and patient care. Fractal dimension (FB) is a mathematical method that analyzes the complexity of a model by examining its detail. It was used in panoramic, periapical radiographs and it was determined that FB correlated with bone mass. FB evaluation in Cone-Beam Computed Tomography (CBCT) and Panoramic Radiography (OPG) images has been reported to be a useful diagnostic tool for detecting early bone changes associated with bisphosphonates. The aim of this study was to determine the possible changes in the jaw bones of the MRONJ patient group and a healthy control group matched in terms of age and gender by fractal dimension analysis in CBCT and OPG images. This retrospective study included 26 patients with MRONJ and 28 systemically healthy, age-sex matched individuals included to this retrospective study. Both Panoramic (OPG/Planmeca Promax, Helsinki, Finland) and Cone-Beam Computed Tomography (CBCT/Planmeca Promax 3DMid, Helsinki, Finland) images of these patients were selected. The images were exported in TIFF format, and were exported to the Image J software program (National Institutes of Health, Finland). Bethesda, MD, USA). FB analysis of each sample was performed using the box-counting method. Statistical analysis of the data obtained in the study was performed with the IBM SPSS Statistics V20.0 program (IBM Corp., Armonk, N.Y., USA). When the FB values of patients with MRONJ and healthy control groups were compared in CBCT images, FB values of the control group were statistically significantly higher than the patient group with MRONJ in all ROI areas except the ROI 5 region on the left.