Diş hekimliği fakültesinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi: Risk değerlendirmesi örneği
Occupational health and safety examination of the facultyof dentistry: Example of risk assessment
  1. Tez No: 702188
  2. Yazar: YAĞMUR ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları kriterlerinde önemli bir yere sahip olan risk yönetimi hasta, hasta yakını, ziyaretçi, çalışan, tesis ve çevre güvenliği ile hastanede sunulan hizmetlere ilişkin tanımlanan diğer risklerin önlenmesi veya kaynağında mücadele edilerek en az seviyeye indirilmesi açısından yol gösterici olmaktadır. Sağlık sektörü karmaşık yapılı bir sektör olduğundan ve riskler birimlere özgü olabileceğinden risk analizi yaparken hangi metodun kullanılmasının daha doğru olduğunu bilmek ve buna yönelik analizler yapmak önemli bir adımdır. Yaptığımız bu çalışmada iki çeşit risk analiz metodu kullanarak hangi yöntemin daha kullanılabilir olduğunu görmek ve risklerin iki metot arasında ne kadar farklı derecelenebileceğini tespit etmek için L tipi matris ve Fine Kinney Metodu birlikte kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede elde edilen veriler sonucunda belirlenen 47 risk L tipi Matris metoduna göre değerendirildiğinde, 15'i önemli düzeyde, 30'u orta düzey, 2'si tolere edilebilir risk; Finne Kinney metoduna göre hesaplandığında ise 9'u olası, 14'ü önemli, 12'si esaslı ve 12'si tolere edilemez risk belirlenmiş ve bunlara neden olan tehlikeler tespit edilerek her risk için alınması gereken önlemler belirtilmiştir Belirlenen riskler ve önerilen önlemler dikkate alındığında yapılacak olan iyileştirmeler hasta ve çalışan güvenliğinde önemli olumlu sonuçlar sağlayarak hizmet kalitesinin de arttırılmasında önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Risk management, which has an important place in the criteria of the Ministry of Health Quality Standards in Health, provides guidance in terms of preventing or minimizing the risks related to the safety of patients, patients' relatives, visitors, employees, facilities and the environment and the services provided in the hospital, or by fighting at the source. Since the health sector is a complex structure and risks may be specific to the units, it is an important step to know which method is more accurate to use when performing risk analysis and to make analyzes accordingly. In this study, we used two types of risk analysis methods to see which method is more usable and to determine how different the risks can be rated between the two methods, and the L-type matrix and the Fine Kinney Method were used together. When the 47 risks determined as a result of the data obtained in the evaluation were evaluated according to the L-type Matrix method, 15 were significant, 30 were moderate, and 2 were tolerable; When calculated according to the Finne Kinney method, 9 possible, 14 important, 12 essential and 12 intolerable risks were determined and the hazards causing them were identified and the precautions to be taken for each risk were specified. Considering the identified risks and suggested measures, the improvements to be made play an important role in increasing the service quality by providing important positive results in patient and employee safety.