Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kontrol odağı ve mesleğin uygulamasına hazır oluş algılarının incelenmesi
Investigation of nursing senior students' perceptions of locus of control and readiness for practice
  1. Tez No: 702189
  2. Yazar: BAHAR KULEYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kontrol odağı ile mesleğin uygulamasına hazır oluş algılarını belirlemek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Metodolojik aşamada, Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği'nin (The Casey-Fink Readiness for Practice Survey) Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması Google formlar üzerinden çevrim içi olarak yapılmıştır. Bu aşamanın örneklemini (ikinci aşamaya dahil edilmeyen) Ankara'da üç üniversitenin 179 hemşirelik son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Tanımlayıcı aşamada; öğrencilerin kontrol odağı ve mesleğin uygulamasına hazır oluş algılarının belirlenmesi amacıyla kontrol odağı ile geçerlik ve güvenirliği yapılmış Casey-Fink uygulamaya hazıroluşluk ölçeği kullanılmıştır. Örneklemini, Türkiye genelindeki hemşirelik bölümlerinden kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 301 hemşirelik son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 Windows paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde metodolojik aşamada; tanımlayıcı istatistikler, doğrulayıcı faktör analizi, açıklayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modeli, Cronbach alfa katsayısı, tanımlayıcı aşamada; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogrov – Smirnov, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri sonucunda; 15 maddelik tek alt boyutlu, Cronbach alfa değeri 0,881 olan Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği'nin ülkemiz için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın tanımlayıcı aşamasında öğrencilerin kontrol odağı düzeyleri iç kontrol odağı eğilimli (ortanca=121), mesleğin uygulamasına hazır oluşluk algıları ise orta düzey (ortanca=2,93) olarak bulunmuştur. Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin Kontrol Odağı Ölçeği ile Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği puanları arasında 0,240 olan pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre geçerlik ve güvenirliği saptanmış olan ölçek formunun Covid-19 süreci sona erdikten sonra bütün klinik uygulamalarını yüz yüze tamamlayan daha geniş bir örneklem grubu ile tekrarlanması, hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kontrol odağı ve uygulamaya hazır oluşluk algılarını etkileyen farklı değişkenlerin nicel ve nitel araştırmalar ile incelenmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, The study was carried out in two stages as methodological and descriptive in order to determine the nursing senior students' perceptions of locus of control and readiness for practice. At the methodological stage, the adaptation of the Casey-Fink Readiness for Practice Survey into Turkish, and the validity and reliability study were conducted online via Google forms. The sample of this stage (not included in the second stage) consisted of 179 senior nursing students from three universities in Ankara. In the descriptive stage; the Casey-Fink readiness for practice survey was used which was made validty and reliability in order to determined nursing senior students' locus of control and readiness for pratice perceptions. The sample consisted of 301 senior nursing students from nursing departments across Turkey, who were reached by snowball sampling method. The data obtained from the research were evaluated using the SPSS 22.0 Windows package program. At the methodological stage in the evaluation of the data; descriptive statistics, confirmatory factor analysis, explanatory factor analysis, structural equation model, Cronbach alpha coefficient, descriptive stage; descriptive statistics, Kolmogrov – Smirnov, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation coefficient were used. According to the research findings, the Casey-Fink Readiness for Practice Scale's which it was determined to be a valid and reliable scale for our country was found with a single 15-items sub-dimension as Cronbach's alpha value of 0,881. In the descriptive stage of the study, the students' locus of control levels were found to be internal locus of control (median=121), and their perceptions of readiness for practice were found to be moderate (median=2,93). A positive and low-level significant correlation of 0,240 was found between the scores of the Locus of Control Scale and the Casey-Fink Readiness for Practice Scale of the senior nursing students. According to the research results, it is recommended to be repeated with a larger sample group who completed all clinical practices face-to-face after the Covid-19 breakout ended for the validity and reliability of which was determined the scale. Then it is recommended be investigated nursing senior students' locus of control and readiness for practice with quantitative and qualitative studies of different variables affecting them.