Bir orman işletmesinde fiziki ve ekonomi planlama modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 7022
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bir Orman İşletmesi çevresindeki topluma en yüksek düzeyde yarar sağlamayı üstlenmiştir, öte yandan da ormanına optimal bir yapı kazan dırmayı amaçlamıştır» Bu işlevini yerine getirebilmesi içinde plânlı davranmak zorundadır, İşletme düzeyinde yapılaa plânlar, temelde eko nomik ve fiziksel plânlar olarak nitelendirilebilir. Ancak her ikisini birlikte ele almak daha gerçekçi bir davranış olmaktadır. Bu amaçla plânlama birimi olarak Araklı Orman İşletme Şefliği Ladin işletme sını fı seçilmiş ve“Ladin plânlama birimi”adı altında plânlanmıştır. Veri ler çeşitli amaçlarla düzenlenen rapor ve plânlarda yer alam bilgilerin amacımıza uygun biçimde değerlendirilmesiyle elde edilmiştir. Halen uy gulanmakta olan Araenajman plânının yeniden düzenlenmesine gidilmemiş, bu plânın amacımıza uygun olarak düzenlendiği varsayılmıştır. Çeşitli etkinlikler ve altirnatiflere göre plânlaması yapılan plân lama birimi 2^05 Ha. normal koru, 15 Ha. bozuk koru ve 1699 Ha. çok bozuk koru olmak Üzere toplam ^119 Ha.lık bir alana sahiptir. Bu alandaki top lam ağaç serveti ise ^3.232 M3. kadardır. Plânlama Biriminin yıllık ata sının toplam 58^8 M3. dikili gövde hacminde olduğu belirlenmiştir. Bu miktarın 3086 M3.Ü son hasilat etasını, 2222 M3.ü ara hasılat e tasını, 5^0 M3.Ü ise adına saha temizleme etası dediğimiz etayı oluşturmaktadır. Plânlama Biriminde bu miktardaki yıllık etalardan 20 yıllık bir periyotun sonunda toplam I. Alternatif için 73*550 M3. yapacak, 9200 Ster yakacak, II. ve III. Alternatif için 83. 000 M3. yapacak 10.^00 Ster yakacak elde edileceği plânlanmıştır. Planlama Biriminde her üç alternatif içinde 20 yıllık bir periyot sonunda toplam 820 Ha.lık bir alanda gençleştirme çalışmaları, 58^ Ha. da gençlik bakım çalışmaları ve 779 Ha.lık bir alında da gençliklerde koruma çalışmaları yapılacağı hedeflenmiştir. Plânlama Biriminde 20 yıllık bir periyot 3onunda 1. Alternatif için toplam 8.3 Km« y°l yapımı ile 657. 1 Km. yol bak un ve onarımı, II. Alterna tif için toplam 31.3. Km. yol yapımı ile 1032.2 Km. yol bakım ve onarımı, III. Alternatif için toplam 55 Kra.lik yol yapımı, ile 1238. 9 Km. lik yol bakım ve onarımı yapılacağı plânlanmıştır. Plânlama Biriminin yapaoağı bütün^etkinlikler karşısında 20 yıllık bir plânlama periyodu 8 onunda toplam kâr durumu, bugünkü net değere göre I. Alternatif için 9.278.^08.000.- Tl. n. Alternatif için ll.08if.i92.OOO.. Tl. III. Alternatif içinde 13.155.851. 000.- Tl. si olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A forest enterprise is expected to serve at the optimal level to the surrounding community. To this and, forest uust be restructured to meet the expectation» Furthermore* it's activities should be in accordance with a rational planning* The plans at enterpriue level could be described as technical and economical type. Both plans chould be considered simultan eously. In this study, the planning unit was spru:e series at Araklı Forest tfntprise Area. The data collected from the planı and reports prepared on various occasions. Moreover, the current manafgment plan was- also taken into consideration. The planing area was composed of 2405 ha high forest, 15 ha degraded high forest and I699 he highly degraded high forest, amounts to ^119 ha forested area. The total growing stock was 4-3 232 ou.m. The estimated annual cut was 58^8 cu.m. as standing volume, of w&ich harvest 3063 cu.m. was final harvest, 2222 cu.m. intermediate yield and 5^0 cu.m. from ground cleaning. At the end of the planing horizon of 20 years, the yield was estimated to be 73 550 cu.m. round wood and 9200 cord fuel wood under first alternative; alternative. At the and ofplaning horizon, the regeneration area will, be 820 ha Within planing period of 20 years the new roads öf 8.3 km. length will be constructed and road maintainence activitiis will take place on roads of 657.I Km. long under first alternetive. The figures would be 31.3 Km. and 1032.2 km. respectively under second alternative, and 55 km. and 1238.9 km. under third alternative. The expected nettotal profit at the end of planing horizan was. 9 278 *f08 000 Tl. under first alternative, 11 08*t 192 000 Tl under second alternative and 13 155 851 000 Tl under third alternative. VI