Çocuk kliniğinde hemşirelik kayıtlarının incelenmesi
Investigation of nursing records in pediatric clinics of Gulhane Military Medical Academy
- Tez No: 70222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI. ÖZET Araştırma, verilen bakımı en iyi şekilde sergileyen kayıt sisteminin geliştirilmesi için G.A.T.A. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde çalışan hemşirelerin durumlarını saptamak, elde edilen verilerin ışığında kliniğin yapısına uygun, hemşirelik hizmetlerini tam olarak gösteren yeni kayıt formları geliştirmek amacı ile ileriye yönelik bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ocak - Mayıs 1998 tarihleri arasında 3 gün ve daha, fazla yatarak tedavi olan hastalar oluşturmaktadır. Örneklem, 1997 yılında yatarak tedavi gören ve belirlenen özelliklere sahip 524 çocuk içerisinden 0.10'luk hata payı hesaplanarak örneklem genişliği saptanmış ve 0.90 olasılıkla evreni 82 çocuğun kayıtlarının temsil edeceği belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması için Roper ve arkadaşlarının geliştirdiği günlük yaşam aktiviteleri modeli baz alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu kullanılmıştır. Uygulama iki aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada Ocak - Şubat 1998 tarihlerinde klinikte halen kullanılan formlar ile yapılan uygulama ve kayıtlar gözlemlenmiş, elde edilen sonuçlara göre yeni gözlem formları geliştirilmiştir, n.aşamada geliştirilen formların işlerliği ön uygulama ile saptanmış, gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra Mart - Nisan 1998 tarihlerinde yeni formlar uygulamaya konulmuş ve ikinci gözlem yapılmıştır. Araştırmada her iki formla yapılan gözleme ait bulguların birinci günleri değerlendirmeye alınmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik programında, yüzdelikler ve bağımlı gruplar arasındaki Ki-Kare testi olan Mc-Nemar testi ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, halen klinikte kullanılan hemşirelik formunun hemşirenin yaptığı bakımı yansıtamadığı, yeni geliştirilen formlar ile hemşirelik uygulamalarının ve kayıtlarının arttığı görülmüştür. Araştırmacı tarafından geliştirilen formlar uygulamaya konulmadan önce hemşirelere verilen eğitimin, yeni geliştirilen formla yapılan hemşirelik bakım kayıtlarım olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, değişen sağlık problemlerine göre hasta kayıtlarının, ekip çalışmasının önüne çıkaracak şekilde multidisipliner kayıt şekline dönüştürülmesi ve oluşturulması önerilen araştırma-geliştirme bölümünce kayıtların güncelliğini koruyacak şekilde düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 VI-SUMMARY This research has been planed with the purpose of detenruriing the status of the nurses employed at the G.A.T.A Child Health and Disesaes Clinic to develop a registration system in the clinic in a way that it exhibits best the care provided by the nurses. Under the light attained from the data collected and in conformity with the structure of the clinic, de vol epment of the registration forms that will fully show the nursing services provided was the aim and the efforts can be termed as a study.'Which is oriented to future. The universe of the research is formed by patients treaded for 3 days or more in the hospital by hospitalizing them during the period of January - May 1998. Sampling size is determined with a 0.10 error, by having 524 cldldren with the indicated characteristics and by subjecting them to treatment, during 1997 by hospitalizing. With 0.90 probability, it has been determined that, the records of 82 children could represent the universe. To collect the data for the research, the daily activity model developed by Roper et.al. has been taken as the bases and a questionnaire prepared by the researcher to record observations was used. The application was done in two phases. During the first phase which is covering January - February 1998, the currently used forms in the clinic was taken and application and registrations were made and observed. The new observation form developed was based on results attained during the phase. During the second phase, the operationally of the forms developed was determined with a preliminary application. Following modifications which were deemed necessary to be done and during March - April 1998 period, the new forms were put into implementation and thus the second observation was perfomed.In the research, the findings belonging to the first days of observations were determined by using both forms and they are made the subject of assessments in the study. Data gathered has been assessed by using Percentages and the Mc-Nemar test which is a Chi-Square test of dependent groups.The assessments were made with the SPSS statictical program which is available in the computer environments. According to the results of the research, it has been understood that the currently used nursing forms, in the clinic, does not reflects the care provided by the nurses whereas with the newly developed forms, there is an increase in nursing applications and registrations and this increase has been realized. The forms developed by the researcher, before put into implementation, were determined to end up,an effecting in a positive direction the nursing care registrations done with the newly developed forms. In the direction of the results attained forms the research and according to the changing health problems with the objective of having registration information about the patients be in front of the team workers, a transformations into multi disciplinary registration has been attained and it has been suggested that the Research - Development Department, be organized to perform such registrations in an up to date manner. 3»