COVID–19 pandemi sürecinde ev ortamında çalışmanın bireylerin yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeylerine etkisi
The effects of working from home on eating behaviors and physical activity levels of individuals during COVID–19 pandemic
- Tez No: 702219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, COVID-19 sürecinde ev ve iş yeri ortamında çalışan bireylerin, yeme davranışları ve fiziksel aktivite düzeylerini karşılaştırarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, masa başı işte çalışan 168 bireyde pandemi sürecinde ev ortamında çalışmaya başlayan grup (n = 84) ve her zamanki düzeninde iş yeri ortamında çalışan grup (n = 84) arasında karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Veriler, online anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kullanılan anketin ilk bölümünde bireylerin sosyodemogrofik özellikleri, besin tüketim sıklığı ve pandemi dönemindeki yaşam tarzı alışkanlıklarına yönelik sorular bulunmaktadır. Katılımcıların yeme davranışı“Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ)”ile fiziksel aktivite düzeyleri ise“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Form (IPAQ)”ile belirlenmiştir. İki grup arasında besin tüketim sıklıkları ve yaşam değişimi durumları karşılaştırıldığında; et ve et ürünleri tüketimi iş yeri ortamında çalışanlarda artarken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare the eating behaviors and physical activity levels of individuals working in the home and workplace environment during the COVID-19 process. The research was conducted comparatively among 168 individuals working at a desk job (n = 84) who started working at home during the pandemic and the group working in the workplace environment in their usual way (n = 84). Data were collected by online survey method. In the first part of the questionnaire used to collect the data, there are questions about the sociodemographic characteristics of the individuals, the frequency of food consumption and their lifestyle habits during the pandemic period. Eating behavior of the participants was determined by the“Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ)”and their physical activity levels were also determined by the“International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ)”. When the food consumption frequencies and life change situations were compared between the two groups; while the consumption of meat and meat products increased in the workplace environment (p0.05).