Kadın işgücü ve iş-aile ilişkisi: Ordu ili fındık fabrikası işçileri örneği
Women labour and work-family relationship: Hazelnut factory workers example of Ordu
- Tez No: 702220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA KABLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada çalışan kadınların işgücü piyasalarındaki durumunu, iş hayatında karşılaştıkları sorunları ve iş-aile hayatı arasındaki dengenin kadınların hayatına etkilerini fındık fabrikası çalışanları özelinde araştırmak amaçlanmıştır. Diğer yandan toplumların ataerkil örüntüleri ile çalışan kadının toplumdaki konumu arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırmada kadınların işe, iş-aile yaşamı uyumuna ilişkin görüşlerini öğrenebilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş, gözlem ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda Mart 2021'de Ordu'nun Altınordu ilçesinde faaliyette bulunan fındık fabrikalarından birinde, 20 kadın çalışan ve daha önce fındık fabrikalarında çalışıp emekli olmuş 5 kadın işçi ile yarı yapılandırılmış sorular çerçevesinde derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bilgiler şunlardır; kadın çalışanların iş hayatına katılma nedenlerinden en önemlisi ekonomik gereksinimlerdir. Aile içinde tek gelir ile geçinmekte zorluk çekilmesi, ailenin borçluluk durumu, eşlerin hastalığı-işsizliği gibi durumlar kadınların iş hayatına atılmalarının önünü açmıştır. Çalışan kadınların medeni durumları iş ve aile hayatını farklı şekilde etkilemektedir. Evli kadınların, eşleri tarafından ev içi sorumluluklarını aksatılmaması şartıyla iş hayatında yer alabildikleri görülürken bekar kadınlar kendi istekleri ile iş hayatına atılmaktadırlar. Ayrıca evli ve çocuğu olan kadınlar bekar olanlara göre daha fazla sorumluluk sahibi olduklarından daha fazla yorulmaktadır. Bekar kadınlar evli ve çocuklu kadınlara kıyasla daha sosyal bir hayat yaşamaktadır. Eşi çalışmayan, bekar ya da eşi ölmüş kadınların hem harcama kalemlerine karar verme konusunda hem de sosyal hayatları hakkında özerklikleri bulunmaktadır. Çalışma ortamında toplumsal cinsiyet rollerine göre bazı işlerin paylaşımı yapılmaktadır. Covid-19 pandemisi çok yoğun çalışan kadınların dinlenmesine ve kendine zaman ayırmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the situation of working women in the labor market, the problems they face in business life, and the effects of the balance between work and family life on women's lives in the case of hazelnut factory workers. On the other hand, the relationship between the patriarchal patterns of societies and the position of working women in society was also examined. In the study, qualitative research method was preferred, observation and in-depth interview technique was used in order to learn the views of women about work and work-family life harmony. In this context, in-depth interviews were held within the framework of semi-structured questions with 20 female employees in one of the hazelnut factories operating in Altınordu district of Ordu in March 2021, and 5 female workers who previously worked and retired in hazelnut factories. The information obtained within the scope of the research are as follows; The most important reason for female employees to participate in business life is economic needs. Situations such as having difficulty living on a single income in the family, family indebtedness, illness and unemployment of the spouses have paved the way for women to enter business life. The marital status of working women affects their work and family life differently. While it is observed that married women can take part in business life provided that their domestic responsibilities are not hindered by their spouses, single women enter the business life of their own free will. In addition, women who are married and have children are more tired than single women because they have more responsibility. Single women live a more social life compared to married women with children. Unemployed, single or widowed women have autonomy both in deciding on expenditure items and in their social lives. Some jobs are shared according to gender roles in the working environment. The Covid-19 pandemic has caused women who work very hard to rest and spare time for themselves.