Kırsal kesimden babaların babalık rolü algısı ile çocuk bakım uygulamalarına katılımları arasındaki ilişki
The relationship between the perception of paternity role and participation in childcare practices in countryside
- Tez No: 702223
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada kırsal bölgede yaşayan ve 3-6 yaşları arasında çocuğu olan babaların babalık rolü algıları ile çocuk bakım uygulamalarına katılımları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda elde edilen veriler, Mersin ilinde kırsal bölgede yaşayan 3-6 yaşları arasındaki 291 çocuğun babasına uygulanan ölçekler ile toplanmıştır. Veri toplama araçları, 11 maddelik Kişisel Bilgi Formu, 25 maddelik Babalık Rolü Algısı Ölçeği ve 37 maddelik Baba Katılım Ölçeği olmak üzere iki ölçek ve bir formdan oluşmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS 23.0 ile analiz edilmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda iki bağımsız grup ortalamaları arasındaki niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup ortalamaları arasındaki niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey ve Tamhane's testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Kırsal bölgede yaşayan babaların babalık rolüne ilişkin algıları yaşları, medeni durumlarına, evlilik sürelerine, çocuk sayılarına, çocukların cinsiyetine, eğitim düzeylerine, mesleklerine ve aylık gelir düzeylerine göre farklılaşmaktadır. Kırsal bölgede yaşayan babaların çocuk bakım uygulamalarına katılımları evlilik sürelerine, çocuk sayılarına, eğitim düzeylerine, mesleklerine ve aylık gelir düzeylerine göre farklılaşmaktadır. Kırsal bölgede yaşayan babaların babalık rolüne ilişkin olumlu algıları arttıkça, çocuk bakım uygulamalarına katılımları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the perception of fatherhood role and their participation in childcare practices of fathers living in countryside and having children between the ages of 3-6. The data obtained in this context were collected using scales applied to the father of 291 children aged 3-6 living in countryside in Mersin province. Data collection tools consist of two scales and one form: Personal Information Form with 11 matters, Perception of Fatherhood Role Scale with 25 matters and Father Involvement Scale with 37 matters. The data obtained from the participants were analyzed with SPSS 23.0. Parametric tests were used in this study, which was carried out using the snowball sampling method, due to its normal distribution. Accordingly, the t-test was used to compare the quantitative continuous data between the means of two independent groups, and the (One-way) ANOVA test was used to compare the quantitative continuous data between the averages of more than two independent groups. After the ANOVA test, Tukey and Tamhane's test were used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences. Pearson's correlation analysis was applied among the continuous variables of the study. The perception of fathers living in countryside regarding the role of paternity differ according to their age, marital status, duration of marriage, number of children, children's gender, education level, their job and monthly income. The participation of fathers living in countryside in childcare practices differs according to their duration of marriage, number of children, education level, their job and monthly income level. As fathers living in countryside increase their positive perception of the role of paternity, their participation in childcare practices increases.