Being a teacher in rural settings
Kırsalda öğretmen olmak
- Tez No: 769895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Sosyolojisi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eğitime erişim imkânları 21. yüzyılda gelişmiş olmakla birlikte halen kırsal kesimlerde kaliteli eğitim yeterince sağlanamamıştır ve kırsal bölgelerdeki çocuklar şehirdeki akranlarıyla eşit olanaklara sahip değildir. Kırsal kesimde eğitim konusunda yürütülen çalışmalarda öğretmenlerin kırsal bölgelerde görev yaparken karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır. Bu çalışmalarda mevcut eşitsizliklerin giderilmesi için okulun altyapısının güçlendirilmesine ve öğretmenlerin azim ve kararlılığına vurgu yapılmıştır. Bundan hareketle, bu çalışmada kırsal kesimlerde öğretmenin rolünün ne olduğu ve kırsaldaki değişime katkısı incelenmiştir. Çalışma, fenomenoloji yöntemiyle yürütülmüş olan nitel bir çalışmadır. Araştırmacı, uygun örneklem ve kartopu örneklem yöntemleriyle katılımcılara ulaşmış ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle verileri elde etmiştir. Ülkenin 7 bölgesinde yer alan 15 ildeki kırsal bölgelerde görev yapan 20 öğretmenle yapılan görüşmeler neticesinde kırsal bölgelerin genellikle düşük ve orta gelir seviyesinde olduğu, annelerin ilk ve orta, babaların ortaöğretim düzeyinde eğitime sahip olduğu tespit edilmiştir. Her ne kadar okulların fiziki koşulları ve çocukların eğitime erişim olanakları iyileştirilmeye çalışılsa da ailelerin eğitim düzeyleri ve sosyo-ekonomik koşullarının düşük olmasının çocukların başarısı üzerinde çok büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür. Öğretmenler kırsalda öğrencilerin durumlarına ilişkin de bilgiler paylaşmış ve kırsal bölgelerdeki çocukların hazırbulunuşluk seviyelerinin şehirdeki akranlarına kıyasla oldukça düşük olduğunu belirtmişlerdir. Özetle, araştırmanın sonuçları okulun ve öğretmenlerin kırsal bölgelerde halkın eğitim konusunda bilinçlenmesi ve toplumsal gelişimi destekleme konularında çok önemli rolü olduğunu, ancak tüm paydaşların eğitime daha fazla dâhil edilmelerinin gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Although different opportunities for access to education have been developed in the 21st century, it is seen that quality education is not provided at an equal level in every part of the country. Children in rural settings do not have equal opportunities compared with their peers in urban schools. The existing studies on rural education draw attention to the problems faced by teachers while working in rural areas. They have signaled that this inequality may be solved via improving infrastructure of rural schools and perseverance of teachers. Moving from here, this study aimed empirically the role of teachers in rural settings. The study employed qualitative methodology with phenomenological design. The participants were selected through the convenience sampling method and snowball sampling, representing 7 geographical areas, and 15 provinces of Turkey. To collect data, a semi-structured interview form was prepared by also taking expert review. Semi-structured interviews were held with 20 teachers (16 women, 4 men) working in pre-primary, primary and lower secondary schools in order to identify the roles and lives of teachers in rural areas. The researcher selected teachers who were working for at least two years in rural schools to ensure that they have sufficient experience in rural life. The results showed that the rural areas have generally low and middle-income levels, and parents have low academic degrees. The main sources of the villages are agriculture and herding. The interviewed teachers reported that it is likely that fathers in rural areas graduated from secondary schools while mothers mainly graduated from primary schools. Although physical conditions of rural schools have been improved over the years and students' access to education has increased, academic achievement of rural students is not high enough because of the low educational level of their parents and limited socioeconomic conditions in rural settings. Teachers also provided valuable information on what being a student in rural life entails. They stated that the readiness level of children in rural areas is quite low compared to their urban peers. In summary, the results of the present study have highlighted that teachers have a crucial role in raising awareness of the people in rural areas about education and supporting social development. Besides, it is very important to develop strategies to enhance collaboration with local communities and encourage parents and all other stakeholders in involving in education process in rural settings.