Tekirdağ ili ve ilçelerinde çalışan ebelerin tükenmişlik düzeyleri ile profesyonel değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between burnout levels and professional values of midwives working in Tekirdağ city and regions
- Tez No: 702226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ ili ve ilçelerinde çalışan ebelerin tükenmişlik düzeyi ile profesyonel değerler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 01 Aralık 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Tekirdağ ili ve ilçelerindeki hastanelerde, belirlenen birimlerde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 107 ebe oluşturdu. Veriler Sosyo-Demografik Anket Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Ebelerin Profesyonel Değerler Ölçeği kullanılarak elde edildi. Değerlendirmede; yüzde, sayı, ANOVA, t testi kullanıldı. Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt boyutlarının puan ortalamaları değerlendirildiğinde; Duygusal Tükenme puan ortalaması 16,29 ± 8,24, Duyarsızlaşma puan ortalaması 4,60 ± 5,57 Kişisel Başarı puan ortalaması 23,92 ± 4,75 olarak hesaplanmıştır. Ebelerin Profesyonel Değerler Ölçeği (EPDÖ) puan ortalaması ise 86,19 ± 12,54 (min=60, max=100) olarak saptanmıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçek puan ortalaması ile Ebelerin Profesyonel Değerler Ölçek puan ortalaması arasında negatif yönlü ilişki olduğu, tükenmişlik puan ortalaması artarken profesyonel değer puan ortalamasının azaldığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda; tükenmişlik nedenlerinin ortadan kaldırılmasıyla profesyonel değerler düzeyinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between the burnout level of midwives working in Tekirdağ province and its regions and professional values. The sample of the descriptive study was comprised of 107 midwives who worked in the designated units in the hospitals in Tekirdağ province and its regions between December 1, 2018 and August 31, 2019 and agreed to participate in the study. Data were obtained using the Socio-Demographic Questionnaire Form, Maslach Burnout Scale and Midwives Professional Values Scale. In the evaluation; percentage, number, ANOVA, t test was used. When the mean scores of the Maslach Burnout Scale sub-dimensions are evaluated; Emotional Exhaustion average score was calculated as 16,29 ± 8,24, Depersonalization average score was 4,60 ± 5,57, Personal Achievement average score was calculated as 23,92 ± 4,75. The mean score of the Midwives' Professional Values Scale (EPDÖ) was determined as 86,19 ± 12,54 (min = 60, max = 100). It has been determined that there is a negative correlation between the Maslach Burnout Scale average score and the average score of the Professional Values Scale of midwives, while the average burnout point average increases, the professional value point average decreases. In line with the research results; It is thought that the level of professional values will increase with the elimination of the causes of burnout.