COVID-19 sürecinde ebeveynlik uygulamalarının okul çağı çocukların uyku alışkanlıkları ile ilişkisi
The relationship between parenting practices and sleep habits of school-age children in the COVID-19 process
  1. Tez No: 702227
  2. Yazar: ELİF SİMAY KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
COVID-19 Sürecinde Ebeveynlik Uygulamalarının Okul Çağı Çocukların Uyku Alışkanlıkları ile İlişkisi Amaç: Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde ebeveynlik uygulamaları ile okul çağı çocukların uyku alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan bu araştırma, 9 Haziran 2021 - 9 Ağustos 2021 tarihleri arasında, online platformda 6-12 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynler ile yapıldı. Araştırmanın evrenini, Erzurum il merkezinde yaşayan ve okul çağı çocuğu olan ebeveynler oluşturdu. Kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 352 ebeveyn araştırma grubunu oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynlik Uygulamaları Ölçeği ve Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann-Witney U testi, Kruskall-Wallis H testi, post-hoc Tamhane's T2 testi, Linear Regresyon Analizi ve Spearman Korelasyon Testi kullanıldı. Bulgular: Ebeveynlerin %71.9'u kadın, çocukların %51.4'ü kız ve çocukların %5.4'ünün kronik bir hastalığının olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlerin %57.1'inin üniversite mezunu olduğu, %67.6'sının bir çalıştığı, %61.9'unun gelirinin giderine denk olduğu, %89.8'nin çekirdek aile yapısına sahip olduğu ve %73.9'unun il merkezinde yaşadığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin Ebeveynlik Uygulamaları Ölçeği'nden toplam 164.98±16.03 puan aldıkları ve Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Ölçeği'nden toplam 44.64±7.55 puan aldıkları tespit edilmiştir. Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Ölçeği ve Ebeveynlik Uygulamaları Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir model elde edilmiştir (F=73.274; p=0.000).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between parenting practices and sleep habits of school-age children during the COVID-19 pandemic process. Material and Method: This descriptive and relational study was conducted between June 9, 2021, and August 9, 2021, with the participation of parents who have children in the 6-12 age group on the online platform. The universe of the study consisted of parents who lived in Erzurum city center and had school-age children. 353 parents who were reached by snowball sampling method and volunteered to participate in the research formed the study group. Personal Information Form, Parenting Practices Scale (PPS), and Children's Sleep Habits Scale (CSHS) were used to collect research data. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test, post-hoc Tamhane's T2 test, Linear Regression Analysis and Spearman Correlation Test were used. Ethical principles were adhered to in the study. Findings: It was determined that 71.9% of the parents were female, 51.4% of the children were girls and 5.4% of the children had a chronic disease. It was determined that 57.1% of the parents were university graduates, 67.6% had a job, 61.9% had an income equal to their expenses, 89.8% had a nuclear family structure and 73.9% lived in the city center. It was determined that the parents got a total of 164.98±16.03 points from the Parenting Practices Scale and 44.64±7.55 points from the Children's Sleep Habits Scale. A statistically significant model was obtained between the Children's Sleep Habits Scale and the Parenting Practices Scale (F=73.274; p=0.000).