Sosyodemografik özelliklerin, ağız hijyeni ve diyet alışkanlıklarının ve çürük deneyiminin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of sociodemographic charecteristics, oral hygiene and dietary habits and caries experience on the oral health related quality of life
  1. Tez No: 702228
  2. Yazar: HİLAL YİĞİT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; OHIP-14 (Oral Health Impact Profile-14) ve OHRQoL-UK (Oral Health Related Quality of Life-United Kingdom) ölçeklerini kullanarak bir grup hastanın ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini (OHRQoL) değerlendirmek ve bu ölçek skorlarını sosyodemografik özellikler, ağız hijyeni ve diyet alışkanlıkları ve çürük deneyimi ile ilişkilendirmektir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na başvuran; okuduğunu anlayabilen ve cevap verebilen, 18 yaş ve üzeri hastalar arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 537 kişi çalışmaya dahil edildi. Bilgilendirilmiş onam formu imzalatıldıktan sonra katılımcılara sosyodemografik özellikler, ağız hijyeni ve diyet alışkanlıkları ile ilgili bir form doldurtuldu. OHRQoL'yi değerlendirmek için OHIP-14 ve OHRQoL-UK ölçekleri kullanıldı. Daha sonra katılımcıların ağız ve radyolojik muayeneleri yapıldı, DMFT, PUFA ve SiC indeksleri kaydedildi. SiC indeksine göre; katılımcıların yüksek DMFT'ye sahip 1/3'ü yüksek çürük deneyim grubu, geri kalan 2/3'ü ise düşük çürük deneyim grubu olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate oral health-related quality of life (OHRQoL) of a group of patients using OHIP-14 (Oral Health Impact Profile-14) and OHRQoL-UK (Oral Health Related Quality of Life-United Kingdom) scales and to correlate these scores with their sociodemographic characteristics, oral hygiene and dietary habits, and caries experiences. A group of patients recruited by Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Dentistry Tepebaşı Training and Research Hospital, Department of Restorative Dentistry were screened and 537 patients; aged 18 years and older, had the ability to understand and respond to reading and accepted to participate were included in the study. After informed consent forms were obtained; a preliminary questionnaire containing questions on sociodemographic characteristics, oral hygiene and dietery habits, OHRQoL levels were determined by using OHIP-14 and OHRQoL-UK scales. Oral and radiological examinatons were performed and DMFT, PUFA and SiC indices were evaluated. One third of the participants with the highest DMFT was catagorized as high caries experience group and the remaining 2/3 was catagorized as low caries experience group according to the SiC index.