Sağlık çalışanlarında koronavirüs anksiyetesinin ebeveynlik stresi ve tükenmişliği üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of coronavirus anxiety on parenting stress and burnout in healthcare workers
- Tez No: 783604
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Covid-19 pandemisi tüm dünyada insanları fizyolojik ve psikolojik olarak etkilemiştir. Sağlık çalışanları Covid-19 ile mücadelede en ön saflarda yer alan bireyler olduğu için en çok etkilenen gruplardan olmuştur. Pandemi sürecinde artan iş yüküyle birlikte sağlık çalışanlarının ebeveynlik rolleri de etkilenmiştir. Rollerini yerine getirmede engellerle karşılaşan ebeveynlerde stres ve tükenmişlik durumlarının gelişmesi beklenmektedir. Bu çalışma, Covid-19 pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının koronavirüs anksiyetesinin ebeveynlik stres ve tükenmişliği üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın verileri“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”,“Ebeveynlik Stres Ölçeği”,“Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirme Anketi”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Bu veriler, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çocuk sahibi olan 164 sağlık çalışanından toplanmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların, %52.4'ü kadın, %47.6 'sı erkektir. Yoğun olarak %36.6'sı 32-37 arası yaş grubunda olup %40.9'u pandemi sürecinde Covid-19 servisinde çalışmıştır. Katılımcıların ölçeklerden aldıkları toplam puan dağılımları incelendiğinde KAÖ toplam puanları 𝑋̅:2.89±Ss:3.91, ESÖ toplam puanları 𝑋̅:11.28±Ss:13.15, PBA Anketi toplam puanları için ise 𝑋̅:20.52±Ss:27.90 olarak bulunmuştur. Sağlık çalışanların %91.5'inde hafif ve orta düzey, %8.5'inde yüksek düzey koronavirüs anksiyetesi tespit edilmiştir. Koronavirüs anksiyetesi ile Covid-19 servisinde çalışma durumu, ebeveynlik stresi ile çocuk bakımında sosyal destek alma durumu arasında anlamlı ilişki bulunurken, ebeveynlik tükenmişliği ile ailede Covid-19 hastalığı geçirme durumu arasında da ilişki saptanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin korelasyon analizleri sonucunda birbirleriyle ilişkili oldukları bulunmuştur. Sağlık çalışanlarında koronavirüs anksiyetesinin ebeveynlik stres ve tükenmişliği üzerine etkili olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic has affected people all around the world psychologically and physically. With the increased workload during the pandemic, healthcare workers were most affected and had difficulty fulfilling their parenting roles. It's expected to develop more stress and burnout incidents in the parents who are struggling to take responsibility for their roles. This research aims to study the effects of Covid-19 anxiety of healthcare workers on parenting stress and burnout during the Covid-19 pandemic process. The data of the study were obtained with the Coronavirus Anxiety Scale (CAS), Parenting Stress Scale (PSS), Parental Burnout Assessment Questionnaire (PBA) and Personal Information Form. These data were collected from 164 healthcare workers who had children at Selcuk University Medical Faculty Hospital. 52.4% of the participants were female, 47.6% were men, 36.6% were between the ages of 32-37 and 40.9% worked in the Covid-19 service during the pandemic. When the distribution of the total scores obtained by the participants from the scales is analyzed, the total scores of the CAS were 𝑋̅:2.89±SD:3.91, the total scores of the PSS 𝑋̅:11.28±SD:13.15, for the total scores of the PBA 𝑋̅:20.52±SD:27.90. Consequently, 91.5% of workers were found to have Mild and moderate level of coronavirus anxiety while 8.5% have high level of coronavirus anxiety. A significant relationship was found between coronavirus anxiety and working status in the Covid-19 ward, parenting stress and social support in child care, parenting burnout and having a family history of Covid-19 disease. The scales used were found to be relation as a result of the correlation analysis. It can be said that coronavirus anxiety in healthcare workers has an impact on parenting stress and burnout.