COVID-19 salgın döneminde testi pozitif olan hastaların demografik olarak incelenmesi
Demographic examination of patients whose tests are positive during the COVID-19 pandemic peri̇od
  1. Tez No: 702235
  2. Yazar: CEYLAN KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, Covid-19 salgın döneminde testi pozitif çıkan hastaların demografik olarak incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel retrospektif kohort olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kars'ta 26.03.2020-31.12.2020 tarihleri arasında, Covid-19 testi pozitif olan hastalar demografik olarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2020 yılında Kars'ta Covid 19 testi pozitif olup Kars İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarına işlenmiş 17.011 hasta oluşturmuştur. Evrenden örneklem seçimine gidilmeden evreni oluşturan 17.011 hastanın Covid 19 ile ilişkili tüm kayıtlar incelenmiştir. Araştırma verileri, Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi, Halk Sağlığı Yönetim Sistemi, Sağlık Bilgileri Yönetim Sistemi ve Sağlıkta İstatistik Nedensel Analiz Sistemlerinden elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, Ki-Kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive-cross-sectional retrospective cohort in order to examine the demographic characteristics of patients who tested positive during the covid-19 pandemic period. In the study, patients with positive Covid19 test in Kars between 26.03.2020- 31.12.2020 were analyzed demographically. All records related to Covid19 of 17.011 patients constituting the population were examined without selecting a sample from the population.All records related to 17.011 Covid-19 patients who made up the population were examined without selecting a sample from the population. Study data were obtained from Laboratory Information Management System, Public Health Management System, Health Information Management System and Health Statistics Causal Analysis Systems. In order to conduct the study, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. In the evaluation of the study data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, ChiSquare analysis were used by using SPSS 23.0 program.