Koroner arter hastalarında koroner anjiyografi öncesi ve sonrası karnitin profilinin incelenmesi
Investigation of the carnitin profile before and after chronary angiography in patients with cronary artery
- Tez No: 702236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), dünya genelinde insidansı ve mortalitesi bakımından ilk sıralarda olan bir hastalıktır. Günümüzde kardiyovasküler hastalıkların yaygınlaşan ve gelişen tedavilerine rağmen KAH hâlâ ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yine de KAH kaynaklı ölümlerin net sebebi hâlen tam olarak anlaşılamamıştır. Karnitin profili birçok metabolik yolda hem temel substrat hemde düzenleyici olarak önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzdaki sıvılarda ve dokularda bulunan karnitin ve türevleri, özellikle metabolik bozukluklar, kanser gibi pek çok çeşitli hastalıkların tanı ve teşhisinde bize önemli biyokimyasal bilgi olarak katkı sağlamaktadır. Ve bu nedenle KAH'na sahip bireylerdeki karnitin profilinin incelenmesi hastalığın patofizyolojisini anlamada ve tanı-tedavi yöntemlerine katkı sağlamada önem taşıyor olabilir. Bu nedenle koroner arter hastalığına sahip 25 bireyin tedavi amaçlı yapılan koroner anjiyografi öncesinde ve sonrasında alınan kuru kan örneklerindeki karnitin profili sağlıklı 25 bireyden alınan kuru kan karnitin profiliyle karşılaştırılarak KAH tanı ve tedavisinde kullanılabilecek yeni markırların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada koroner anjiyografi yapılan koroner arter hastalarından operasyon öncesi alınan plazma örnekleri ile operasyon sonrasında alınan plazma örnekleri ve sağlıklı bireylerden alınan plazma örneklerinin serbest karnitin profili LC-MS/MS ile analiz edildi. Çalışma sonucunda 27 parametre (C0, C2, C3, C4, C4DC, C5, C5:1, C5OH, C5DC, C6, C6DC, C8, C8:1, C8DC, C10, C10:1, C10DC, C12, C14, C14:1, C14:2, C16, C16:1, C18, C18:1, C18:2, C18:1 OH) LCMS/MS yöntemine uygun olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is a disease that ranks first in terms of incidence and mortality worldwide. Despite widespread and developing treatments for cardiovascular diseases today, CAD is still one of the leading causes of death. However, the exact cause of CAD-related deaths is still not fully understood. The carnitine profile plays an important role both as a basic substrate and as a regulator in many metabolic pathways. Carnitine and it's derivatives, which are found in the fluids and tissues of our body, contribute to us as important biochemical information in the diagnosis and diagnosis of many diseases such as metabolic disorders and cancer. And for this reason, examining the carnitine profile in individuals with CAD may be important in understanding the pathophysiology of the disease and contributing to the diagnosis and treatment methods. For this reason, it is aimed to determine new markers that can be used in the diagnosis and treatment of CAD by comparing the carnitine profile in dry blood samples taken before and after coronary angiography performed for treatment of 25 individuals with coronary artery disease with the carnitine profile of dry blood taken from 25 healthy individuals. In the study, dry blood samples taken from coronary artery patients who underwent coronary angiography before the operation, dry blood samples taken after the operation and the free carnitine profile of the dry blood samples taken from healthy individuals were analyzed by LC-MS/MS. 27 parameters (C0, C2, C3, C4, C4DC, C5, C5:1, C5OH, C5DC, C6, C6DC, C8, C8:1, C8DC, C10, C10:1, C10DC, C12, C14, C14) :1, C14:2, C16, C16:1, C18, C18:1, C18:2, C18:1 OH) were analyzed according to the LCMS/MS method.