Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Covid-19 Pandemisi döneminde hemşirelerinin güvenlik tutumlarına değerlendirilmesi
Assessment of nurses' safety attitudes during the Covid-19 Pandemic Period in Giresun University Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Training and Research Hospital
- Tez No: 792780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN TEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlık hizmeti kalitesinin önemli bir bileşeni olan hasta güvenliği kavramı, sağlık hizmeti sırasında oluşabilecek hatalara bağlı hastalarda gelişebilecek hasarların en aza indirilmesini sağlamak veya ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Hasta güvenliğini sağlamak için hasta, hasta yakını, sağlık çalışanı başta olmak üzere tüm topluma sorumluluklar düşmektedir. Hemşireler bu sistemin önemli yapıtaşlarından birisidir. Hemşireliğin tanımı hem uluslararası hem de ulusal olarak dernekler tarafından tanımlamaları yapılmıştır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de hasta güvenliği ve hemşire güvenliği yasal düzenlemeler ile garanti altına alınmıştır. Coronavirüsler helikal simetrili kapsit yapısı ve tek sarmallı pozitif polariteli RNA genomu olan virüsleridir. COVID-19 (Koronavirüs Hastalığı-2019), Aralık 2019'da Çin'in Wuhan eyaletinde başlayan şiddetli pnömoni ile seyreden ve kısa sürede Dünya'yı sarsan bir pandemiye dönüşen mortalitesi yüksek viral enfeksiyonlardan biridir. COVID-19 pandemi süreci; nedeni bilinmeyen pnömoni vakalarının ilk olarak 31 Aralık 2019'da DSÖ (Dünya sağlık Örgütü)'ye bildirilmesi sonucu başlamıştır. DSÖ; 9 Ocak 2020'de insandan insana geçiş ile ilgili uyarıcı bir beyanda bulunmuş ve sonrasında da 30 Ocak 2020'de salgını Uluslararası önem arz eden halk sağlığı sorunu olarak tanımlamıştır. Salgının ilerleyen döneminde hastalığın hızını azaltmak ve sağlık sistemine binen yükü azaltmak için toplu kullanım alanlarında sosyal mesafeler, uzaktan eğitim, zaman zaman sokağa çıkma yasakları, pozitif veya temaslı olanların karantina altına alınması dahil birçok kısıtlayıcı önlemler alınmıştır. Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanemiz acil servis, yoğun bakım, ameliyathane ve diğer servis hemşirelerinin hasta güvenliği tutumuna yönelik algılarını belirlemek ve bu algılarının çeşitli sosyo-demografik özelliklerine göre değişip değişmediğini ortaya koyarak ilerde meydana gelebilecek benzer pandemilerde hastanemiz sağlık hizmetine katkı sağlamak ve hasta güvenliği konusunda farkındalık yaratmak. vii Materyal Metod: Bu çalışma tek merkezli 356 hemşire üzerinde gönüllülük esası baz alınarak yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte niceliksel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri 19 Nisan 2021 -27 Ağustos 2021 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Profesör Doktor Ahmet İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde COVID-19 pandemisi döneminde yoğun bakım, acil servis, ameliyathane ve diğer servis hemşirelerinin güvenlik tutumlarının değerlendirilmesi amacı ile bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analiz aşamasında SPSS 23,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, ölçümsel değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verilmiştir. Ölçümsel değişkenlerin normal dağılıma uygunlukları One-Sample Kolmogorov Simirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım koşulu sağlanmadığı için bağımsız gruplar arasında ölçümsel değişkenlerin karşılaştırmalarında Kruskal-wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of patient safety, an important component of healthcare quality, aims to minimize or eliminate harm to patients due to errors that may occur during healthcare service. Ensuring patient safety is a responsibility not only of patients and their families, but also of healthcare providers and the entire community. Nurses are an essential part of this system. The definition of nursing has been established by international and national associations. In many countries, including Turkey, legal regulations have been put in place to ensure patient and nurse safety. Coronaviruses are viruses with a helical capsid structure and a single-stranded positive polarity RNA genome. COVID-19 (Coronavirus Disease-2019) is a highly fatal viral infection that began with severe pneumonia in Wuhan province of China in December 2019 and quickly turned into a pandemic that shook the world. The COVID19 pandemic began when cases of unknown pneumonia were first reported to the World Health Organization (WHO) on December 31, 2019. On January 9, 2020, WHO issued a warning about human-to-human transmission, and on January 30, 2020, it declared the outbreak as an international public health emergency. In the following period of the pandemic, many restrictive measures were taken to slow the spread of the disease and reduce the burden on the healthcare system, such as social distancing in public places, remote education, occasional curfews, and quarantine for those who tested positive or were in close contact with someone who did. Objective: The aim of this study is to determine the perceptions of emergency department, intensive care, operating room, and other ward nurses in our hospital regarding patient safety attitudes, and to reveal whether these perceptions change according to various socio-demographic characteristics, with the aim of contributing to our hospital's healthcare service and raising awareness about patient safety for future similar pandemics." Methodology: This study was conducted on a voluntary basis with 356 nurses from a single center. The research is a descriptive quantitative study. The data for the ix study was collected through a questionnaire to evaluate the safety attitudes of intensive care, emergency, operating room, and other service nurses during the COVID-19 pandemic period at Giresun University Professor Doctor Ahmet İlhan Özdemir Education and Research Hospital between April 19, 2021, and August 27, 2021. SPSS 23.0 statistical software package was used for the data analysis. Descriptive statistics of the evaluation results were presented as numbers and percentages for categorical variables and mean, standard deviation, minimum, and maximum for measurement variables. The suitability of measurement variables to the normal distribution was assessed by using the One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test. Since the normal distribution condition was not satisfied, Kruskal-wallis test and Mann Whitney U test were used to compare measurement variables among the independent groups.