Obez bireylerde bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme ve davranış tutumu değışımının biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi
The effect of nutrition and behavioral attitude changes on biochemical parameters before and after bariatric surgery in obese individuals
- Tez No: 702238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bariatrik cerrahi ameliyatı geçiren hastalardaki ameliyat sonrası 1 ay boyunca meydana gelen beslenme ve davranış tutumlarının kısa vadede biyokimyasal parametrelere nasıl etki ettiğini gözlemlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, bariatrik cerrahi ameliyatı geçiren 18- 64 yaş arası bireylere ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 ay sonrası olacak şekilde“bariatrik cerrahi hastalarında beslenme ve davranış tutumu ölçeği”uygulanıp yine aynı şekilde ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 ile 6 ay sonrası biyokimyasal parametreleri istenmiştir. Araştırma 16.02.2021 – 24.09.2021 tarihleri arasında Samsun Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi kliniğine obezite cerrahisi olmak için başvuran 39 birey üzerinde prospektif çalışma olarak yürütülmüştür. Kan analizlerinde hastanenin rutin verilerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel analizde Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov ve Anderson-Darling testleri, Paired test, Wilcoxontest, Mcnamer test, McNemar-Bowker Test Friedman (Repeated Measures ANOVA (Non-parametric)) test ve Durbin-Conover test kullanılmış olup; analizlerde önemlilik düzeyi 0,05 (p-değeri) olarak dikkate alınmıştır. Hastaların açlık kan şekeri, ALT, AST, CRP, kreatinin, TSH, B12, kalsiyum ve demir düzeyleri değerlendirilmiştir. Obez bireylerin beslenme tutumlarında önemli bir farklılık olmamasına rağmen ameliyattan kaynaklı öğün sayısı, su tüketimi gibi değişimlerden dolayı glukoz (açlık), ALT, kreatinin, CRP ve TSH düzeylerinde olumlu yönde değişimler olduğu ama AST, vitamin B12, kalsiyum ve demir düzeylerinde önemli bir değişim olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak literatürde uzun süreli (3,6,12 ay) takipte savunulduğu gibi ilk 1 ay içinde gözlenen beslenme ve davranış tutumu değişimleriyle de ilk 6 ayda biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerin olumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to observe how the nutritional and behavioral attitudes occurring one month after the surgery affect the short-term biochemical parameters of patients undergoing bariatric surgery, the“nutrition and behavioral attitude scale in bariatric surgery patients”was applied to individuals aged 18-64 years who had undergone bariatric surgery, preoperatively and 1 month after the operation, and biochemical parameters were requested before and 1 and 6 month after the operation. The research was carried out as a prospective study on 39 individuals who applied to Samsun Anadolu Hospital General Surgery clinic between 16.02.2021-24.09.2021 for bariatric surgery. Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov and Anderson-Darling tests, Paired test, Wilcoxontest, Mcnamer test, McNemar-Bowker test, Friedman (Repeated Measures ANOVA (Non-parametric)) test and Durbin-Conover test were used in statistical analysis; the significance level was taken into account as 0.05 (p-value) in the analyzes. Fasting glucose, ALT, AST, CRP, creatinine, TSH, B12, calcium and iron levels of the patients were evaluated. Although there is no significant difference in the nutritional behaviors of obese individuals, it has been determined that there are positive changes in glucose (hunger), ALT, creatinine, CRP and TSH levels due to changes such as the number of meals and water consumption caused by the surgery, but there is no significant change in AST, B12, calcium and iron levels. As a result, as advocated in the literature, it was determined that the nutritional and behavioral changes that had to be made within the first month due to surgery had positive effects on biochemical parameters. As a result, as advocated in the literature for long-term (3,6,12 months) follow-up, it was determined that the effects on biochemical parameters were positive with the changes in nutrition and behavioral attitude observed in the first 6 month.