Sezeryan ile doğumun annenin doğum sonu konforuna etkisi
The effect of cesarean delivery on the postpartum comfort of the mother
- Tez No: 702245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde sezaryen ile doğum en sık yapılan majör cerrahi girişimlerden biridir. Bu çalışma sezaryen ile doğumun annenin doğum sonu konforuna etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Bu araştırmanın evrenini, bir Kamu hastanesinde sezaryen doğum yöntemi ile doğum yapan, doğum sonu ikinci gününde olan araştırmaya katılmayı kabul eden anneler oluşturdu. Güç analizi hesaplaması sonucunda araştırmanın minimal örneklem büyüklüğü, birinci sezaryen doğumunu yapan 80, ikinci sezaryen doğumunu yapan 103, üç ve üzeri sezaryen doğumunu yapan 69 olmak üzere toplam 252 anneden oluştu. Araştırmanın verileri için ''Tanıtıcı Özellikler Formu'', ''Doğum Sonu Konfor Ölçeği'' ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği'' formları kullanıldı. Araştırmada, ilk sezaryen doğumu olan annelerin çoğunun hastanede, tek yataklı odada kaldıkları, ısıyı iyi/orta, mahremiyeti, gürültüyü ve güvenliği iyi/çok iyi olarak değerlendirdikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
In recent years, cesarean delivery is one of the most frequently performed major surgical procedures in the world and in our country. This study was conducted as a descriptive, cross-sectional and correlational study to determine the effect of cesarean section on the postpartum comfort of the mother. The universe of this study consisted of mothers who gave birth by cesarean section in a public hospital and who agreed to participate in the study on the second day of postpartum. As a result of the power analysis calculation, the minimal sample size of the study consisted of a total of 252 mothers, 80 of whom had the first cesarean section, 103 who had the second cesarean section, and 69 who had three or more cesarean deliveries.“Descriptive Characteristics Form”,“Postpartum Comfort Scale”and“Visual Comparison Scale”forms were used for the data of the study. In the study, it was observed that most of the mothers who had a first cesarean section stayed in a single bed room in the hospital and rated the temperature as good/moderate, privacy, noise and security as good/very good.