808 nanometre diod lazer ile epilasyon tedavisi uygulanmış hidradenitis süpürativa hastalarında hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of disease activity and quality of life in patients with hidradenitis supurativa treated with 808 nanometer diod laser epilation
- Tez No: 702247
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Hidradenitis süpürativa (HS), vücudun apokrin bezlerden zengin bölgelerinin etkilendiği, kronik, tekrarlayıcı ve inflamatuar bir foliküler oklüzyon hastalığıdır. Etiyopatogenezi henüz tamamen aydınlatılamamış olsa da hastalığın başlangıcında kıl folikülünde gelişen oklüzyonu ve rüptürü takip eden lokal inflamasyonun ilerlemesinin önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Foliküler ünitenin lazer tedavileri ile geri dönüşsüz yok edilmesinin hastalık seyrinde etkili olabileceği pek çok çalışmada gösterilmiştir. 808 nanometre diod lazer epilasyonda başarıyla kullanılan bir yöntemdir. Çalışmamızda kliniğimizde 808 nanometre diod lazer tedavisi almış hastaların hastalık aktivitelerini ve yaşam kalitelerini tedavi öncesi ve sonrası ölçümleyerek daha önce değerlendirilmemiş bu tedavi yönteminin etkinliğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ocak 2019-Aralık 2020 tarihleri arasında HS'ye yönelik 808 nanometre diod lazer epilasyon tedavisi almış 16 hastanın verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Çalışmada kullanılan lazer parametreleri hastaların deri fototipine göre seçilmiştir. 1 ay aralıklı olacak şekilde en az 2 seans, en fazla 4 seans lazer epilasyon tedavisi almış Hurley evre 1 ve 2 hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri kaydedildikten sonra; Sartorius skoru, HS-hekimin global değerlendirilmesi (HS-PGA), dermatolojik yaşam kalite indeksi (DYKİ) ve HS klinik yanıtındaki (HiSCR) değişiklikler tedavi öncesinde ve sonrasında olacak şekilde incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 31,5 olarak bulundu. Hastaların 13'ü erkek, 3'ü kadındı. Hastaların %68,75'i fazla kilolu veya obezdi. Hastaların %56,35'i aktif sigara kullanıcısıydı. Hastaların 10'u Hurley evre 1, 6'sı evre 2 olarak tespit edildi. Hastaların Fitzpatrick deri tipleri II-IV arasındaydı. Çalışmaya katılan hastaların 1'i 2 seans, 2'si 3 seans, 13'ü 4 seans diod lazer tedavisi almıştı. Hastaları hiçbirinde ağrı dışında yan etki izlenmedi. Ağrı nedeniyle tedavisi sonlandırılan hasta olmadı. Diod lazer tedavisi almış hastaların Sartorius skorlarında ve DYKİ'de istatistiksel olarak anlamlı düşme gözlendi. HS-PGA ortancasının istatistiksel olarak anlamlı azaldığı izlendi. HiSCR değerlendirilmesi yapılabilen 10 hastanın 8'inin bu yanıta ulaştığı tespit edildi. Sonuç: Bu çalışma birden fazla HS hastasında 808 nanometre diod lazer epilasyon tedavisinin etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Çalışmamızda diod lazer ile epilasyon yapılan hastalarda hastalık aktivitesinde gerileme ve yaşam kalitesinde düzelme tespit edilmiştir. Bu bulgu HS patogenezinde foliküler patolojilerin yerini pekiştirmektedir. Özellikle erken evre HS hastalarında diod lazer ile epilasyon başarılı ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak görülmektedir. HS tedavisinde kullanılmak üzere değişik epilasyon modalitelerinin incelendiği çalışmaların yapılması hastaların bu tedavilere daha kolay erişimine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic, recurrent and inflammatory follicular occlusion disease in which regions of the body rich in apocrine glands are affected. Although its etiopathogenesis has not been fully elucidated yet, it has been shown that the progression of local inflammation following the occlusion and rupture of the hair follicle at the beginning of the disease has an important role. Many studies have shown that irreversible destruction of the follicular unit with laser treatments can be effective in the course of the disease. 808 nanometer diode laser is a method used successfully in hair removal. In our study, we aimed to show the effectiveness of this treatment method, which has not been evaluated before, by measuring the disease activities and quality of life of the patients who received 808 nanometer diode laser treatment in our clinic before and after the treatment. Materials and methods: The study was conducted by retrospectively examining the data of 16 patients who received 808 nanometer diode laser epilation treatment for HS between January 2019 and December 2020. The laser parameters used in the study were selected according to the skin phototype of the patients. Hurley stage 1 and 2 patients who received laser epilation treatment for at least 2 and at most 4 sessions with 1 month intervals were included in the study. After recording the demographic data of the patients; Sartorius score, HS-physician global assessment (HS-PGA), dermatological quality of life index (DYKI), and changes in HS clinical response (HiSCR) were examined before and after treatment. Results: The mean age of the patients included in the study was found to be 31.5. Thirteen of the patients were male and 3 were female. 68.75% of the patients were overweight or obese. 56.35% of the patients were active smokers. Ten of the patients were identified as Hurley stage 1 and 6 of them as stage 2. The Fitzpatrick skin types of the patients were between II and IV. 1 of the patients participating in the study had receieved 2 sessions, 2 of them had receieved 3 sessions, 13 of them had receieved 4 sessions of diode laser treatment. No side effects other than pain were observed in any of the patients. There was no patient whose treatment was terminated due to pain. Statistically significant decreases were observed in Sartorius scores and DYKI of patients who received diode laser treatment. It was observed that the median of HS-PGA decreased statistically significantly. It was determined that 8 of 10 patients whose HiSCR could be evaluated reached this response. Conclusion: This is the first study to examine the effect of 808 nanometer diode laser hair removal treatment in more than one HS patient. In our study, regression in disease activity and improvement in quality of life were detected in patients who underwent epilation with diode laser. This finding reinforces the role of follicular pathologies in the pathogenesis of HS. Epilation with diode laser is seen as a successful and safe treatment option, especially in early stage HS patients. Conducting studies examining different epilation modalities for use in the treatment of HS may allow patients to access these treatments more easily.