Mikrodalga kalkanlayıcı malzeme tasarım ve analizi
Design and analysis of microwave shielding materials
- Tez No: 979512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektromanyetik spektrumun yoğun olarak kullanılan mikrodalga frekans bandında (8–12 GHz) elektromanyetik kalkanlama sağlayacak ultra ince metalik filmler araştırılmıştır. İnce film üretiminde önemli üstünlükleri bulunan sputter yöntemi kullanılarak, yaklaşık 80 nm ile 500 nm aralığında değişen farklı kalınlıklarda (80, 120, 170, 250, 300 ve 500 nm) saf Al, Co, Cr ve Ti ince filmleri büyütülmüştür. Büyütülen filmler, yapısal ve morfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla XRD ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Daha sonra, üretilen filmlerin elektromanyetik kalkanlama performansları, vektör ağ analizörü ile dalga kılavuzu iletim hattı kullanılarak incelenmiş ve saçılma parametreleri üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ultra ince metalik filmlerin seçilen nanometre ölçeğindeki kalınlıklarda hem yansıma hem de soğurma mekanizmalarıyla gelen mikrodalga sinyallerinin %90'ından fazlasını etkin bir şekilde engellediğini ortaya koymaktadır. Özellikle alüminyum ince filmler, hafifliği ve etkin kalkanlama performansı ile öne çıkmıştır. Bu çalışma, hacimsel tasarrufun önemli olduğu mini ölçekli elektronik cihazlar için yüksek performanslı kalkanlayıcı malzeme geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ultra-thin metallic films capable of electromagnetic shielding in the highly utilized microwave frequency band (8–12 GHz) were investigated. Using the sputter technique, which possesses significant advantages in thin film fabrication, pure Al, Co, Cr, and Ti thin films were grown at various thicknesses ranging from approximately 80 nm to 500 nm. The grown films were characterized by XRD and SEM analyses to determine their structural and morphological properties. Subsequently, the electromagnetic shielding performance of the produced films was examined using a vector network analyzer and a waveguide transmission line, and their effectiveness was evaluated based on scattering parameters. The results revealed that ultra-thin metallic films, at the selected nanometerscale thicknesses, effectively blocked more than 90% of the incoming microwave signals through both reflection and absorption mechanisms. In particular, aluminum thin films stood out due to their lightweight nature and high shielding efficiency. This study contributes to the development of high-performance shielding materials for miniaturized electronic devices, where volumetric efficiency is crucial.