Egzersiz ve iskemik önkoşullamanın sportif performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of exercise and ischemic preconditioning on sportive performance parameters
- Tez No: 702253
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sporcularda iskemik önkoşullamanın (İÖK) sportif performans parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaşları arasında olan ve bir spor kulübünde lisanslı olarak spor yapan 58 sporcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak, kontrol grubu (KG), orta yoğunluklu sürekli egzersiz grubu (OYSEG) ve yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz grubu (YYAEG) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Her bir grup kendi içinde, kontrol, sham ve iskemik önkoşullama olmak üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Katılımcılardan önce dinlenim ölçümleri (beden kompozisyonu ölçümleri, fizyolojik ölçümler ve performans ölçümleri) alınmış, 8 haftalık uygulama süreci sonunda tüm ölçümler tekrarlanmıştır. İÖK uygulaması, kişi sırt üstü yatar pozisyonda iken, bilateral olarak uyluk orta 1/3 'lük kısmına, sfigmomanometre manşonu 220 mmHg şişirilerek uygulanmıştır. İÖK toplam 3 kez, 5 dk iskemi, ardından 5 dk reperfüzyon şeklinde haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Sham uygulaması, aynı protokol 20 mmHg basınç kullanılarak uygulanmıştır. Sonuçlar ortalama ± SD olarak sunulmuş, ölçümler arası karşılaştırma t testi, gruplar arası fark ise varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of ischemic preconditioning (IPC) on sportive performance parameters in athletes. Method: 58 athletes between the ages of 18-40 and doing sports licensed in a sports club participated in the study. Participants were randomly assigned one of three 3 groups: control group (C), moderate-intensity continuous exercise group (MICE), and high-intensity intermittent exercise group (HIIE). Each group was divided into 3 subgroups as: control, sham and ischemic preconditioning. Resting measurements (body composition measurements, physiological measurements and performance measurements) were taken before the participants, and all measurements were repeated at the end of the 8-week application period. The IPC application was applied to the middle 1/3 of the thigh bilaterally, while the person was in the supine position, with the sphygmomanometer cuff inflated to 220 mmHg. IPC was applied 3 times in total, in the form of 5 minutes of ischemia, followed by 5 minutes of reperfusion, 3 days a week for 8 weeks. Sham application was applied using the same protocol using 20 mmHg pressure. The results were presented as mean ± SD, the comparison between measurements was evaluated by t-test, and the difference between groups was evaluated by analysis of variance.