Uşak Üniversitesi kimya laboratuvarlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi: L tipi matris ve Fine Kinney metodu karşılaştırması
Evaluation of uşak university chemistry laboratories interms of occupational health and safety: Comparison of ltype matrix and Fine Kinney method
  1. Tez No: 702251
  2. Yazar: GAMZE TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Laboratuvarlar tehlikeli işyeri sınıfına giren ve birçok riski bünyesinde barındıran çalışma alanlarıdır. Özellikle üniversitede bulunan kimya laboratuvarları, deneysel çalışmalarını gerçekleştiren akademisyenlerin yanı sıra, uygulama dersleri esnasında, birçok öğrencinin bulunduğu alanlardır. Bu çalışmada Uşak Üniversitesi kimya laboratuvarları için iki farklı metotta risk analizi hazırlanmıştır. Hazırlanan risk analizlerinde dört laboratuvar için 45 adet risk tespit edilmiştir. Puanlamaların güvenirliği açısından 4 ayrı İSG uzmanının risk analizi tablosunu puanlaması istenmiştir ve risk analizlerinin son düzenlemesi yapılırken diğer uzmanların değerlendirmeleri de göz önünde bulundurulmuştur. Riskler derecelerine göre gruplandırıldığında bu dört laboratuvarda L tipinde; 1 adet kabul edilemez risk, 21 adet yüksek dereceli risk, 21 adet orta dereceli risk ve 2 adette düşük dereceli risk belirlenmiş, Fine Kinney de ise ; 12 adet çok yüksek risk, 10 adet yüksek risk, 14 adet önemli risk ve 9 kesin risk derecelendirilmiştir. Riskler ve tavsiye edilen düzeltici ve önleyici tedbirler çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Laboratories are work areas that are classified as dangerous workplaces and contain many risks. Especially the chemistry laboratories in the university are the areas where many students are present during the application courses, as well as the academicians who carry out their experimental studies. In this study, two different methods of risk analysis were prepared for Uşak University chemistry laboratories. In the prepared risk analyzes, 45 risks were determined for four laboratories. In terms of the reliability of the scoring, 4 different OHS experts were asked to score the risk analysis table, and the evaluations of other experts were also taken into account while the final arrangement of the risk analyzes was made. When the risks are grouped according to their degrees, these four laboratories are L type; 1 unacceptable risk, 21 high-grade risk, 21 moderate risk and 2 low-grade risk were determined. In Fine Kinney; 12 very high risk, 10 high risk, 14 significant risk and 9 definite risk are rated. The risks and recommended corrective and preventive measures are presented in the study.