Bristol Psalter resimli el yazmasındaki ikonografik kompozisyonlar (British Library - Add Ms 40731)
Iconographic compositions in Bristol Psalter illustrated manuscript (British Library - Add Ms 40731)
- Tez No: 702270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bristol Psalter resimli el yazmasındaki minyatürlerin konu alındığı bu çalışma“giriş”,“katalog”,“değerlendirme”ve“sonuç”olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir. Konunun tanımının yapıldığı giriş bölümünde, konuyla ilgili yayın ve araştırmalara değinilmiş, tezde kullanılan yöntem açıklandıktan sonra Bristol Psalter el yazmasından ve Mezmurların nasıl ve kim tarafından bestelendiği, İbraniler ve Hristiyanlar için olan önemi ve litürjik kullanımından söz edilmiştir. El yazması ve mezmurlar hakkında bilgi verdikten sonra ise Marjinal Psalterler grubuna giren incelenen el yazmasının günümüze ulaşan diğer örnekleri de belirtilmiştir. İkinci bölümde el yazmasındaki minyatürlerin incelendiği katalog yer almaktadır. Burada 89 adet kompozisyon tanımlanmış ve her örnek yer aldığı sayfadaki mezmurlara göre incelenerek ikonografik olarak yorumlanmıştır. Katalog bölümünden sonra incelenen minyatürlerin üslup, kompozisyon düzenleri, figürler ve konular gibi çeşitli özelliklerinin belirlendiği değerlendirme bölümü gelmektedir. Bu bölümde el yazmasındaki minyatürlerin kendi içinde bir değerlendirmesi dışında diğer Marjinal Psalterlerle olan bir karşılaştırılması da yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma da elde edilen veriler ile Marjinal Psalterler de yer alan ikonografik kompozisyonların Bizans Sanatı ve sanat tarihi içerisindeki yerleriyle birlikte taşıdıkları önem belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, which deals with the miniatures in the Bristol Psalter illustrated manuscript, consists of four parts:“introduction”,“catalogue”,“evaluation”and“conclusion”. In the introduction part, where the definition of the subject is made, publications and researches related to the subject are mentioned, after the method used in the thesis is explained, the Bristol Psalter manuscript, how and by whom the Psalms were composed, their importance for Hebrews and Christians and their liturgical use are mentioned. After giving information about the manuscript and the psalms, other surviving examples of the examined manuscript, which belongs to the Marginal Psalter group, are also indicated. In the second part, there is the catalog in which the miniatures in the manuscript are examined. In this section, 89 compositions were defined and each example was analyzed according to the psalms on the page and interpreted iconographically. After the catalog section, there is the evaluation section where various features of the examined miniatures such as style, compositional arrangements, figures and subjects are determined. In this section, besides an evaluation of the miniatures in the manuscript, a comparison with other Marginal Psalters is also made. In the conclusion part, the data obtained in the study and the importance of the iconographic compositions in the Marginal Psalters, together with their place in Byzantine Art and art history, are stated.