Bristol romatoid artrit yorgunluğu çok boyutlu anketi Türkçe versiyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması
A validity and reliability study of the Turkish bristol rheumatoid arthritis fatigue multidimensional questionnaire (BRAF-MDQ) in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 474716
  2. Yazar: FULDEN SARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Romatoid artrit (RA) hastaların %98' inden fazlasında yorgunluk şikayeti görülür. Yorgunluk hastaların hayatları boyunca kontrol edilemeyen, öngörülemeyen ve hayatlarının tamamını etkileyen önemli bir fiziksel ve bilişsel belirtidir. RA' da yorgunluk ağrı, stres, depresyon, inflamasyon ve özürlülük gibi karmaşık ve çok boyutlu komponentlerden oluşur. Yorgunluğun bilinmesi önemlidir ve bütün RA hastalarında ölçülmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı RA hastalarında Bristol Romatoid Artrit Yorgunluğu Çok Boyutlu Anketinin (BRAF-MDQ) Türkçe geçerlik, güvenirlik ve kültürel adaptasyonunu belirlemekti. Çalışmada RA tanısı konmuş 100 hasta değerlendirildi. Kognitif bozukluğu olan, Türkçe anlayamayan ve konuşamayan ayrıca okur-yazar olmayan, 18 yaş altı ve 75 yaş üstü hastalar çalışmadan dışlandı. BRAF-MDQ' nun Türkçe versiyonun (BRAF-MDQ-T) geçerliği için, bütün katılımcılar BRAF-MDQ-T, Yorgunluğu Çok Boyutlu Değerlendirme Ölçeği (MAF) ve Kısa form-36 enerji (SF–36 VT) anketini cevapladılar. BRAF-MDQ-T anketinin test - tekrar test güvenirliği için yedi gün sonra hastalar anketi tekrar cevapladılar. Anketin geçerlik, iç güvenirlik ve test - tekrar test sonuçları 100 kişilik bir örneklem büyüklüğü ile yapıldı. BRAF-MDQ-T' nin iç tutarlık güvenilirliği Cronbach α =0,95 mükemmeldi.
Özet (Çeviri)
Up to 98% of rheumatoid arthritis (RA) patients experienced fatigue. It is an important physical and cognitive symptom which has overwhelming, uncontrollable and unpredictable affects throughout their whole life. RA fatigue composes of complex and multidimensional components which are pain, stress, depression, inflammation and disability. The acknowledgement of fatigue is important and fatigue should be measured in all RA trials alongside the core set. The aim of this study was to determine reliability and validity of Turkish Bristol Rheumatoid Arthritis Fatigue Multidimensional Questionnaire in RA patients. One hundred RA patients were evaluated in the study. Exclusion criteria was determined as patients with cognitive impairment, illiterated patients, unable to understand and speak Turkish, under- 18 and over- 75. To validate Turkish version of BRAF-MDQ (BRAF-MDQ-T), all participants answered BRAF-MDQ-T, Multidimensional Assessment of Fatigue (MAF) scale and Short Form–36 vitality (SF–36 VT). BRAF-MDQ-T was applied again seven days later for test - retest reliability. Validity, internal-consistency and test-retest results were based on a sample 100 patients. Internal consistency reliability of BRAF-MDQ-T was Cronbach α =0,95 which was excellent.