İklim siyasetinin belirlenme sürecinin Anthony Giddens'ın yapılaşma teorisi ile analizi: Türkiye'nin iklim siyaseti örneğinde bir inceleme
The analysis with Anthony Giddens's structuration theory of determination process of climate policy: A review in Turkey's climate politics typical
  1. Tez No: 702271
  2. Yazar: ESRA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, çok aktörlü ve etkileşimsel bir ortamda oluşan iklim siyasetini üreten sürecin Anthony Giddens'ın geliştirmiş olduğu yapılaşma teorisi ile nasıl açıklanabileceğini inceleme amacı taşımaktadır. İklim siyasetine odaklanmanın temel sebebi, çelişkili ve çatışan çıkarlar tarafından üretilen iklim siyaseti sürecini kurumsalcı/yeni kurumsalcı yaklaşımlarla açıklamanın yetersiz kaldığını ortaya koymaktır. Ancak pozitivist ve hermeneutik yaklaşım tarafından ortaya çıkarılan yapı-eylem düalizminin yerine yapılaşma teorisi, yapı ile eylem ilişkisini sentezci bir tutumla bütünsel olarak biraraya getirme imkânı sunmaktadır. Böylece iklim siyasetinin belirlenme sürecini açıklamak adına yapılaşma teorisinin metodolojik araçlarından faydalanılmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada, yapılaşma teorisinin iklim siyasetinin belirlenme sürecini açıklama olanaklılığı, Türkiye örneğinde ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılaşma teorisinin metodolojik araçlarını Türkiye'nin iklim siyasetinin belirlenme sürecine uygulayarak, teorinin açıklayıcılığı konusunda var olan tartışmalara katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate how the process that produces climate politics in a multi-actor and interactive environment can be explained by the structuration theory developed by Anthony Giddens. The main reason for focusing on climate policy is to demonstrate that it is insufficient to explain the process of climate policy produced by contradictory and conflicting interests with institutionalist/new institutionalist approaches. However, instead of the structure-action dualism revealed by positivist and hermeneutic approaches, the structuration theory offers the opportunity to holistically combine the relationship between structure with action with a synthesizer attitude. Thus, the methodological tools of theory of structuration were utilized for explaining the determination process of climate politics. Fort this point of view, in this study was tried to prove the possibility of explaining the process of determining climate policy of the structuration theory in the example of Turkey. By applying the methodological tools of structuration theory to explanatoriness the process of determining Turkey's climate policy was contributed to the existing discussions on the explanateriness of to the theory.