II. Henry'nin kraliyet yönetimi ve İngiliz devlet yapısının oluşumu
The royal administration of Henry II and formation of the British state structure
  1. Tez No: 702286
  2. Yazar: GÜLNUR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İngiltere için I. William'dan itibaren yeni bir dönem başlamıştı. Artık İngiltere eski İngiltere olmayacak sonraki yüzyıllara dahi etki edecek bazı reformların temelinin atıldığı bir ülke olacaktı. Bu da II. Henry döneminde gerçekleşmeye başlamıştı. Çünkü II. Henry'nin, katı kişiliğinin yanı sıra bilge kral olarak da adlandırıldığı zamanlar olmuştur. Bu karakteri ve eğitimli yapısı, onu her zaman yeni şeyler yapmaya sevk etmiştir. Clarendon yasaları da bunun en somut örneğidir. Çünkü bu yasalar, ilerleyen zamanlarda Magna Charta Libertatum'un oluşumuna zemin hazırlamıştır. Ayrıca II. Henry, döneminde oluşan yeni hükümet modeli ve işleyişi, hukuk ve ekonomi sistemi de oldukça önemlidir. Hatta günümüze gelen etkileri de mevcuttur. II. Henry dönemi ve İngiliz ulus sisteminin oluşumu İngiltere tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu çalışmanın amacı da II. Henry dönemindeki olayları, önemli kişileri ve İngiltere tarihindeki etkilerini anlatmak ve II. Henry döneminde yapılması planlanan ya da yapılmış olan bazı reformların İngiliz hükümet modeli ve İngiliz ulus yapısının oluşumundaki etkilerini ve de tarihsel açıdan önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
A new era had begun for England from William I. England would no longer be the old England, but would be a country where the foundations of some reforms that would affect even the next centuries were laid. This began to happen during the reign of Henry II. Because there were times when Henry II was called the wise king as well as his stern personality. This character and educated nature always prompted him to do new things. Clarendon's laws are the most concrete example of this. Because these laws laid the groundwork for the later formation of the Magna Charta Libertatum. In addition, the new governance model and functioning, law and economy system formed during the reign of Henry II are also very important. There are even effects that come to the present. The period of Henry II and the formation of the English nation system has been an important turning point in the history of England. This study aims to explain the events, important people and their effects on the history of England during the reign of Henry II and to emphasize the historical importance and the effects of some of the reforms planned or made in the period of Henry II on the formation of the British government model and British nation structure.