Aşırı plastik deformasyon ve yaşlandırma işlemleri uygulanan AA7075 malzemenin işlenebilirlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of machinability characteristics of severe plastic deformed and aged AA7075 material
- Tez No: 702337
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Eşit Kanallı Açısal Presleme (EKAP) yöntemiyle aşırı plastik deforme edilmiş AA7075 alüminyum alaşımı malzemenin talaşlı işlenebilirliğine yaşlandırma işleminin etkisi incelenmiştir. Çalışmada ekonomikliği, hafifliği, mekanik özelliklerinin çeşitli yöntemlerle geliştirilmeye açık olması, EKAP ve suni yaşlandırma yöntemlerine uygunluğu nedeniyle özellikle uzay, havacılık, taşımacılık, otomotiv ve inşaat sanayinde sıklıkla kullanılan AA7075 alüminyum alaşımı tercih edilmiştir. Deneylerde kullanılmak üzere ilgili malzeme tornalanarak 16 adet numune hazırlanmıştır. Bunlardan 12 adedi homojenize edilmiştir. Homojenize edilen bu numunelerden 8 adedine EKAP yöntemiyle aşırı plastik deformasyon uygulanmıştır. EKAPlanan numunelerin 4 adedi suni yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. Kesme kuvveti ve radyal kuvveti ölçümleri için torna tezgahına loadcell entegre edilmiştir. Belirli sayıda numune çeşitli çaplarda ve talaş derinliklerinde boyuna (silindirik) tornalanmıştır. Tornalama sırasında kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Kuvvet ölçümü yapılmayan bir numune grubu kesme kuvvetleri ölçülen grupla aynı çap ve talaş derinliklerinde tornalanmış ve yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Sonuç olarak EKAP yöntemi ile aşırı plastik deformasyona tabi tutulan numunelerin mekanik özellikleri artmıştır ve işlenebilirlik özellikleri iyileşmiştir. En iyi işlenebilirlik özelliklerine T6 ısıl işlemli numunelerde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of aging process on machinability of AA7075 aluminum alloy material, which is severe plastic deformed by Equal Channel Angular Pressing (ECAP) method, was investigated. In the study, AA7075 aluminum alloy, which is frequently used in aerospace, aviation, transportation, automotive and construction industries, was preferred due to its economy, lightness, openness to development with various methods, and its suitability for ECAP and artificial aging methods. 16 samples were prepared by turning the relevant material to be used in the experiments. 12 of them were homogenized. Severe plastic deformation was applied to 8 of these homogenized samples by ECAP method. 4 of the ECAPed samples were artificially aged. Loadcell is integrated into the lathe for cutting force and radial force measurements. A certain number of samples were turned longitudinally (cylindrically) at various diameters and cut depths. Force measurements were measured during turning. A sample group without force measurement was also turned at the same diameter and cut depths as the group whose cutting forces were measured, and surface roughness was measured. As a result, the mechanical properties of the samples, applied severe plastic deformation by the ECAP method, increased and their machinability properties improved. The best machinability properties were achieved in T6 heat-treated samples.