Effect of ecap and subsequent heat treatments on microstructure and mechanical properties of 2024 aluminum alloy
Ekap ve sonrasında uygulanan yaşlandırma ve tavlama işlemlerinin 2024 alüminyum alaşımının içyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 224010
  2. Yazar: EBRU SARALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. HAKAN GÜR, PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Severe plastic deformation (SPD) results in ultra-fine grain sizes in metals and alloys. Equal channel angular pressing (ECAP) is one of the special SPD methods aiming to introduce high plastic strains into the bulk materials without changing their cross section. ECAP results in improvement in hardness and strength while still satisfying acceptable ductility level. The combined effects of ECAP and subsequent heat treatments, i.e. post-aging and post-annealing, on the microstructure and hardness of the 2024 aluminum alloy were investigated. An ECAP die with 120? channel angle was constructed. Subgrain formation, increase in dislocation density and dislocation tangling were observed after ECAP, and subgrain growth was detected after post annealing. The specimens revealed higher hardness values after ECAP at room temperature, and further increase in hardness was observed following post-aging at 80?C, 100?C and 190?C. Effect of the aging temperature on the deformed specimens was investigated, and the aging behaviors of the severely deformed and undeformed samples at 190?C were compared.
Özet (Çeviri)
Aşırı plastik deformasyon ile metallerde ve alaşımlarda aşırı ince tane boyutlarına ulaşılabilir. Eş kanallı açısal presleme (EKAP) hacimli malzemelere kesitlerini değiştirmeden yüksek plastik gerinimler yüklemeyi amaçlayan aşırı plastik deformasyon yöntemlerinden biridir. EKAP, kabul edilebilir süneklik düzeyini sağlarken, sertlik ve mukavemette artışa sebep olmaktadır. EKAP ve takiben ısıl işlemlerin (yaşlandırma ve tavlama) 2024 alüminyum alaşımlarının mikro yapı ve sertliklerine etkileri araştırılmıştır. 120? kanal açılı bir EKAP kalıbı yapılmıştır. EKAP sonrasında; tanecik oluşumu, dislokasyon yoğunluğunda artış ve dislokasyon dolanımı gözlenmiştir; takip eden tavlama işlemiyle tanecik büyümesi tespit edilmiştir. Oda sıcaklığında yapılan EKAP işleminden sonra numunelerin sertliği artmıştır. EKAP işlemini takiben uygulanan 80?C, 100?C, 190?C sıcaklıklarda yaşlandırma işlemiyle sertlikte ilave artış sağlanmıştır. Deforme edilmiş numunelerde yaşlandırma sıcaklığının etkisi araştırılmış ve aşırı deforme edilmiş ve edilmemiş numunelerin 190?C?deki yaşlandırma davranışları karşılaştırılmıştır.