Karaciğer nakli olan çocuk hastalarda COVİD-19 pandemi döneminin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the COVID-19 pandemic period on pediatric patients with liver transplant
  1. Tez No: 702340
  2. Yazar: MURAT ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı karaciğer nakli olan çocukların COVID-19 pandemi döneminde anksiyete, obezite ve doku reddi risklerinin araştırılmasıdır. Ek olarak pandemi döneminde çocukların okul başarı değişiklikleri, beslenme düzeni ve fiziksel aktivite değişiklikleri değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza pandeminin ilan edildiği Mart 2020 tarihinden en az üç ay önce karaciğer nakli olmuş ve 0-18 yaş arasında olan 86 hastadan çalışmaya katılmak isteyen 69 hasta alınmıştır. Çalışmamızda hastaların ilaç uyumları, rejeksiyon sıklıkları, nakil sonrası takip süreleri, boy, kilo vücut kitle indeksi, rejeksiyon atak sıklıkları, transplantasyon ilişkili komplikasyon varlığı, kullanılan ilaçlar ve pandemi döneminde izlem ve tedavi bilgilerinin sorgulandığı tanımlayıcı anket uygulanmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı önerileri kullanılarak COVID-19 semptom ve temas anketleri ile anksiyete değerlendirmesi için SCARED( Self-report for Childhood Anxiety Related Disorders) anksiyete skorlama ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 69 hastanın 36'sı (%52,2) erkek, 33'ü (%47,8) kızdır. Hastaların yaş ortalamaları 10,69±4,77 yıl olarak hesaplanmıştır. Hastaların takip süreleri ortalama 70,97±40,91 aydır. Hastaların nakil ile tanı arasında geçen süre ortalama 34,79±43,34 aydır. Hastaların 53'ü (%76,8) kentte, 16'sı (%23,2) kırda yaşamaktadır. En sık nakil endikasyonu biliyer atrezidir(%18,8). Hastaların en sık kullandıkları ilaç takrolimus(%85,5) olmuştur. Hastaların %84,1'inin beslenme düzeni değişmemiştir. %40,6'sının okul başarısında azalma görülmüştür. Hastaların %65,2'sinin ekran maruziyet sürelerinde pandemi dönemi öncesine göre artış olmuştur. Pandemi dönemi süresince hastaların yalnızca birinde ateş semptomu olmuştur. 14 hasta COVID-19 PCR testi ile değerlendirilmiş ve hepsinin sonucu negatif olarak tespit edilmiştir. Pandemi döneminde poliklinik başvuru sayılarında ve ilaç revizyon ihtiyacında anlamlı düzeyde bir azalma olmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to investigate the risks of anxiety, obesity and tissue rejection in children with liver transplantation during the COVID-19 pandemic. In addition, during the pandemic period, changes in children's school achievement, diet and physical activity changes were evaluated. Materials and methods: 69 patients who wanted to participate in the study were included in our study, out of 86 patients aged 0-18 years who had a liver transplant at least three months before the date of March 2020, when the pandemic was declared. In our study, a descriptive questionnaire was applied in which patients' drug compliance, frequency of rejection, follow-up periods after transplantation, height, weight, body mass index, frequency of rejection attacks, presence of transplantation-related complications, drugs used, and follow-up and treatment information during the pandemic period were questioned. In addition, the SCARED (Self-report for Childhood Anxiety Related Disorders) anxiety scoring scale was used for the assessment of anxiety with COVID-19 symptom and contact questionnaires using the recommendations of the Ministry of Health. Results: Of the 69 patients included in the study, 36 (52.2%) were male and 33 (47.8%) were female. The mean age of the patients was calculated as 10.69±4.77 years. The mean follow-up period of the patients was 70.97±40.91 months. The mean time between transplantation and diagnosis was 34.79±43.34 months. 53 (76.8%) of the patients live in the city and 16 (23.2%) live in the countryside. The most common indication for transplantation is biliary atresia (18.8%). The most frequently used drug by the patients was tacrolimus (85.5%). The diet of 84.1% of the patients did not change. A decrease in school success was observed in 40.6% of them. There was an increase in the screen exposure times of 65.2% of the patients compared to the pre-pandemic period. During the pandemic period, only one of the patients had symptoms of fever. 14 patients were evaluated with the COVID-19 PCR test and all were found to be negative. During the pandemic period, there was a significant decrease in the number of outpatient clinic applications and the need for drug revision (p0.05).