Türk resim sanatında 1980 sonrası esinlenme
Post-1980 inspiration in Turkish painting art
- Tez No: 702346
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Türk Resim Sanatı'ında, 1980 sonrası yapıt üreten sanatçıların esin kaynakları incelenmiştir. Esinlenme, sanatçılar için olarak olumlu yönleri de olan çok önemli bir kavramdır. Her sanatçının esin kaynakları vardır. Bunlar kültür, yerel kaynaklar ve sanatçıyı etkileyen somut ya da soyut varlıklardır. Sanatçıların esin kaynaklarını analiz etmemiz sayesinde sanatçı eserlerini daha iyi anlayabiliriz. Sanatçıların, esin kaynaklarından nasıl yaralandıklarını ve onların kendi çalışmalarını hangi yöntem ve teknikle sentezlediklerini öğrenmemiz, bizlere sanatçının eserlerindeki estetiği daha iyi anlayarak, yorumlamamızı sağlayabilir. Yapılan tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Akademik yayınlar, dergiler, makaleler, kitaplar, süreli yayınlar ve sanal kaynaklardan yararlanılarak literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sanatçı eserleri analiz edilerek esinlenme yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırma, bölümlerden oluşmaktadır. Tez bütününde esinlenme ve beraberinde gelen kavramlar açıklanarak, resim sanatında üretim yapmış, yapmakta olan, sanatçı eserlerinden, esinlenme kaynakları sanatçıların kendileri veya eleştirmenlerce, ifade edilen eserler seçilmiştir. Çalışma, Türk sanatı içinde 1980 sonrası eser üreten on yedi sanatçıyla sınırlandırılmıştır. Seçilen sanatçıların eserlerinde, esinlenmenin varlığı görülmüştür. Esinlenme ilişkileri literatür bağlamında da açıklanmaya çalışılmıştır. Esinlenmelerinin genel analizi yapılmak istendiğinde genel bir yargıda bulunmanın mümkün olmadığı ancak, gelenekten yararlanmanın bir esinlenme kaynağı olarak etkili olduğu, sanatçıların esinlemelerine ragmen kendi sanat biçimlerini son derece özgünleştirdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the sources of inspiration of the artists who produced works after 1980 in Turkish Painting Art were examined. Inspiration has also inevitable positive aspects for artists as a conscept. Every artist has it's own sources of inspiration. These are culture, local resources and tangible or nonobjective entities which has an impact on the artist. We can comprehend artists' art works better by breaking down their sources of inspiration. Being aware of how artists utilize their sources of inspiration and by which method and technique they synhesize their own art works can make us render the easthetics of the art work by providing us better understanding. Qualitative research methods were used in this thesis study. Literature was reviewed by benefiting form academic publications, journals, articles, books, periodicals and virtual resources. In addition, the aspects of inspiration were tried to be revealed by analyzing the works of artists. This research consists of chapters. In the present study, inspiration and the concomitant concepts are explained and the works of artists who have built in the painting art and whose sources of inspiration are expressed by the artists themselves or by the critics are chosen. The study is limited to seventeen artists who built art works in Turkish Art after 1980. The existence of inspiration in the works of the selected artists were noticed and tried to be explained in the context of literature. It can be said that making a general judment based on the general analysis of artist's inspirations is infeasible but refering to tradition has an impact as a source of inspiration.